.
.
.

آمریکا: قطر درخواست‌های کشورهای خلیجی را بررسی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز یک‌شنبه 25 ژوئن 2017 اعلام کرد که قطر روند بررسی درخواست‌هایی که کشورهای خلیج با هدف یافتن راه‌حلی برای بحران قطر به این کشور ارائه کرده‌اند را آغاز کرد.

مقامات واشنگتن با تاکید بر اینکه «موضوعات مهمی وجود دارد که می‌تواند زمینه‌های مناسب برای گفتگوها با هدف یافتن راه‌حلی برای بحران قطر ایجاد کند» از همه طرف‌های بحران قطر خواست «گفتگوها را ادامه داده و با هدف کمک به کاهش تنش‌ها، شیوه‌های گفتمانی خود را تغییر دهند.»

پیش از این کویت که نقش میانجی‌گری را در این زمینه بر عهده گرفته، درخواست‌های کشورهای پادشاهی عربی سعودی، امارات متحده عربی، پادشاهی بحرین و جمهوری عربی مصر را به عنوان شروط برقراری مجدد روابط دیپلماتیک، تسلیم قطر کرد. قطر 10 روز مهلت دارد که به این درخواست‌ها پاسخ دهد.

انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجه امارات اعلام کرد قطر دست به افشای رسانه‌ای این خواسته‌ها زده که نشان دهنده عمق بحران می‌باشد و با این کار سعی کرده تا تلاش‌های میانجیگرانه را به شکست بکشاند و به خواسته‌ها و نگرانی‌های همسایگانش بی‌توجهی کرده است.

این درخواست‌ها شامل کاهش روابط دیپلماتیک با ایران، تعطیل نمایندگی‌های این کشور در قطر، اخراج نیروهای وابسته و مرتبط با سپاه پاسداران از خاک قطر، محدود کردن روابط تجاری با تهران در چهارچوب تحریم‌ها و تا جایی که امنیت کشورهای عربی شورای همکاری‌های خلیج را به خطر نیاندازد و پایان دادن به هر گونه همکاری نظامی و اطلاعاتی با تهران بود.

تعطیلی فوری پایگاه نظامی ترکیه در قطر، متوقف کردن هر گونه همکاری نظامی با ترکیه در داخل خاک قطر و اعلام قطع روابط قطر با همه گروه‌های تروریستی، فرقه‌گرا و ایدئولوژیک و در راس آنها گروه‌هایی که پادشاهی بحرین را تهدید می‌کنند و همچنین دیگر گروه‌هایی که در فهرست گروه‌های تروریستی از سوی این چهار کشور اعلام شده‌اند و اخوان المسلمین، داعش، القاعده، فتح الشام (جبهة النصرة سابق) و حزب الله لبنان بخشی از آن فهرست هستند و افزودن نام این گروه‌ها به فهرست گروه‌های ترویستی، بخش دیگر مطالبات چهار کشور عربی از قطر است. قطر همچنین می‌باید فهرست گروه‌های تروریستی اعلام شده از سوی این چهار کشور و فهرست‌هایی که در آینده در این زمینه صادر می‌شود را به رسمیت بشناسد.

از قطر خواسته شده تا کمک های مالی به افراد یا سازمان‌های تروریستی و افراطی که نام آنها در لیست 4 کشور است و یا در لیست‌های اعلام شده بین المللی و یا آمریکا است را قطع کند. قطر باید تمامی افرادی را که در لیست 4 کشور و یا در لیست‌‌های بین المللی و یا آمریکا هستند را تحویل دهد و اموال و دارایی‌های آنها را مسدود کند و در آینده به این افراد پناه ندهد و اطلاعات مربوط به این افراد و نقل و انتقالات آنها و اموال آنها را گزارش دهد و آنها را به کشورهای مربوطه تحویل دهد و تلویزیون الجزیره و شبکه‌های وابسته به آن را تعطیل کند.

همچنین از دولت قطر خواسته شده تا به دخالت در امور داخلی کشورها و منافع خارجی آنها پایان دهد و به شهروندان 4 کشور تابعیت ندهد و کلیه افرادی که در گذشته تابعیت این کشور را دریافت کرده‌اند را تحویل دهد و ارتباط با عوامل مخالف 4 کشور را قطع کند و کلیه اطلاعات در مورد همکاری‌های گذشته قطر با این عوامل را ارائه دهد.

4کشور از قطر می‌خواهند تا به هماهنگی با کشورهای خلیجی و عربی در تمامی سطوح (نظامی- سیاسی- اقتصادی- اجتماعی- امنیتی) پابند باشد و امنیت کشورهای خلیج بر اساس توافق نامه سال 2013 ریاض و توافق نامه الحاقی ریاض در سال 2014 را تضمین کند و تمامی عوامل مخالف این کشورها را تحویل دهد و به حمایت‌های رسانه‌ای از آنها، چه بصورت مستقیم و یا غیرمستقیم، پایان دهد.