.
.
.

یک روزنامه بریتانیایی: روند آماده‌سازی جام‌جهانی قطر بدتر از بد می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه بریتانیایی "آی" گزارشی درباره امکان قطر برای میزبانی از جام‌جهانی، پس از قطع روابط سیاسی چهار کشور عربی با دوحه و همچنین پس از سخنان هفته گذشته سپ‌بلاتر درباره نحوه دستیابی قطر به میزبانی جام جهانی، منتشر کرد و روند شرایط را در حال حرکت از بد به بدتر توصیف کرد.

سایمون چادویک، استاد دانشگاه سالفورد بریتانیا و متخصص پروژه‌‌های ورزشی باور دارد که قطع روابط دیپلماتیک پادشاهی عربی سعودی، امارات متحده عربیف جمهوری عربی مصر و پادشاهی بحرین با قطر، تاثیر بسیار زیادی بر حجم استقبال از جام‌جهانی 2022 به میزبانی قطر داشته و بسیاری را به دلیل هزینه‌های بسیار بالا، از سفر به قطر منصرف خواهد کرد.

روزنامه بریتانیایی "آی" گزارشی درباره امکان قطر برای میزبانی از جام‌جهانی، پس از قطع روابط سیاسی چهار کشور عربی با دوحه و همچنین پس از سخنان هفته گذشته سپ‌بلاتر درباره نحوه دستیابی قطر به میزبانی جام جهانی، منتشر کرد.

سپ بلاتر رئیس سابق فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) فاش کرد که یک وعده غذا که در آن شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی امیر سابق قطر و نیکولاس سازکوزی رئیس جمهور پیشین فرانسه حضور داشتند، باعث شد تا میزبانی جام جهانی 2022 را به قطر واگذار شود.

بلاترسه‌شنبه 20 ژوئن در مصاحبه با دیوید کون روزنامه نگار انگلیسی که در کتاب « سقوط خانه فیفا» منتشر شد می‌گوید: «میشل پلاتینی مورد سرزنش است چرا که آرا ایالات متحده را به قطر داد. پلاتینی روابط خوبی با سارکوزی داشت و توانست کفه ترازو را به سود قطر بچرخاند.»

وی سپس افزود: «به شایستگی قطر در برگزاری جام جهانی، اعتقادی نداشتم، اما به پلاتینی اعتماد داشتم چرا که به من گفت رای خود را به آنکه شایسته است، خواهد داد.»

روزنامه آی نوشت: «قطر که ورزش را روشی برای بازاریابی جهانی برای خود می‌داند، اینک در زمینه تامین مصالح مورد نیاز خود برای پروژه‌های جام جهانی 2022 با مشکل مواجه شده است، زیرا که این مصالح از کشورهای همسایه به قطر صادر می‌شدند.»

نویسنده گزارش روزنامه آی در ادامه گزارش خود افزود: «روند آماده‌سازی ورزشگاه‌های جام جهانی 2022 کماکان کند است. با گذشت بیش از نیمی از مهلت مقرر، تنها تعداد اندکی از ورزشگاه‌ها آماده شده‌اند. سازمان‌های حقوقی نیز از رفتارهای نامناسبی که با کارگران می‌شود گلایه می‌کنند. سازمان عفو بین الملل گزارش کرده کارگران ناچارند ساعت‌های طولانی کار کنند و گذرنامه‌های آنها نیز ضبط شده تا نتوانند از کشور خارج شوند. این کارگران همچنین در اماکن نامناسبی زندگی می‌کنند و برخی از آنها از جمله یک کارگر بریتانیایی که در اوایل سال 2017 کشته شدف جان خود را از دست می‌دهند.»

در پایان این گزارش آمده است : «مشکلات قطر را و شانس برگزاری جام‌جهانی در این کشور را احاطه کرده‌اند. کسی چه می‌داند؛ شاید فیفا در راستای اقدامات اصلاحات انجام گرفته در این نهاد، به موضوع میزبانی قطر نیز ورود کرده و در این زمینه تحقیق کند.»

انتقال امتیاز میزبانی جام‌جهانی از کشوری به کشور دیگر، اتفاق دور از ذهنی نیست و فیفا تا کنون چندین بار این کار را انجام داده است. در سال 1986، قرار بود، کشور کلمبیا میزانی جام جهانی را داشته باشد اما به دلیل مشکلات اقتصادی در این کشور، میزبانی آن دوره از مسابقات به مکزیک واگذار شد. در سال 1991 نیز، در پی بیماری وبا در اکوادور، فیفا مجبور شد، جام جهانی آن سال را از این کشور به ایتالیا منتقل کند. چهار سال بعد، فیفا به دلیل شیوع بیماری «مننژیت» در نیجریه، جام جهانی جوانان زیر بیست سال را به قطر منتل کرد.

در حال حاضر بیش از دو میلیون کارگر در روند آماده‌سازی ورزشگاه‌های قطر فعالیت می‌کنند. یکی از اتحادیه‌های کارگری در گزارشی که سال گذشته منتشر شد، اعلام کرد [سالانه] هزار کارگر در این کشور کشته می‌شوند و پیش‌بینی می‌شود تا آغاز جام‌جهانی در سال 2022، بیش از هفت هزار کارگر کشته خواهند شد