.
.
.

یک تاجر مواد مخدر روابط دیپلماتیک میان مغرب و هلند را به بحران کشید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اقدامات یک تاجر مواد مخدر مغربی که در آمستردام، پایتخت هلند زندگی می‌کند، موجب بحرانی شدن روابط دیپلماتیک دو کشور مغرب و هلند شد.

دولت مغرب روز شنبه 24 جون 2017، از هلند خواست که اقدامات فوری و جدی علیه عضو سابق پارلمان مغرب که اکنون در هلند ساکن است انجام دهد. این عضو سابق پارلمان مغرب متهم است که برخی ناآرامی‌ها در شمال این کشور را تامین مالی کرده است.

در همین راستا دولت رباط، سفیر خود از آمستردام را فرا خواند تا در این زمینه مشورت صورت گیرد. با اینحال، با در نظر گرفتن روند تحولات، احتمال بازگشت او به آمستردام نیز وجود دارد.

وزارت امور خارجه مغرب در بیانیه‌ای که در این‌باره منتشر کرد، بر حق این کشور برای بررسی عواقب و تبعاتی که ممکن است سطح روابط سیاسی و دیپلماتیک رباط و آمستردام را تحت تاثیر قرار دهد، تاکید کرد.

وزارت امور خارجه مغرب همچنین از تماس‌های این کشور با حکومت هلند درباره اقدامات یک تاجر مواد مخدر مغربی به نام سعید شو که در هلند اقامت دارد، خبر داد.

به گفته مقامات رباط، به دلیل تشکیل یک باند جنایتکار در سال 2010 و همچنین قاچاق مواد مخدر در سطح بین‌المللی در سال 2015، دو حکم جلب بین‌المللی از سوی سیستم قضایی مغرب، در حق سعید شو صادر شده است.

مغرب از ماه‌ها پیش اطلاعات دقیقی درباره دست‌داشتن این متهدم در تامین مالی و حمایت لجستیکی از برخی گروه‌ها در شمال مغرب، ارائه داده و خواستار اقدامات فوری و جدی هلند علیه این متهم که به باور دولت رباط "از ناآرامی‌ها سود می‌برد" شده بود.

به اعتقاد ناظران، تنش میان مغرب و هلند به دلیل نقش سعید شو، عضو سابق پارلمان مغرب در تامین مالی و حمایت لجستیکی متهم از گروهی جوانان "حراک الحسیمة" است. پیش از این وکلای برخی رهبران حراک الحسیمة دریافت هرگونه کمک مالی از خارج، توسط موکلان خود را رد کرده بودند.