.
.
.

بحرین رسما خواسته‌های ۴ کشور از قطر را اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کویت که بین ۴ کشور سعودی، امارات، بحرین و مصر از یکسو و قطر میانجیگری می‌کند اخیرا خواسته‌های ۴ کشور را به قطر ارائه داده است که چنانچه این کشور در ظرف ۱۰ آنها را به اجرا بگذارد روابط دیپلماتیک با این کشور برقرار خواهد شد.

انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجه امارات اعلام کرد قطر دست به افشای رسانه‌ای این خواسته‌ها زده که نشان دهنده عمق بحران می‌باشد و با این کار سعی کرده تا تلاش‌های میانجیگرانه را به شکست بکشاند و به خواسته‌ها و نگرانی‌های همسایگانش بی‌توجهی کرده است.

در لیست خواسته‌ها از قطر آمده است تا روابط دیپلماتیک خود با ایران را کاهش دهد و عوامل مرتبط با سپاه پاسداران ایران را از خاک قطر اخراج کند و همکاری‌های تجاری خود با این کشور را که ناقض تحریم‌های بین المللی و برهم زننده امنیت کشورهای شورای همکاری خلیج عربی است را قطع کند و به همکاری‌های نظامی و اطلاعاتی خود با تهران پایان دهد.

همچنین از قطر خواسته شده تا فورا پایگاه نظامی ترکیه در این کشور را ببندد و به همکاری‌های نظامی خود با ترکیه در داخل خاک قطر پایان دهد. قطر باید روابط خود با کلیه سازمان‌های تروریستی و طائفه‌ای و ایدئولوژیک، به ویژه سازمان‌هایی که امنیت بحرین را تهدید می‌کنند و دیگر سازمان‌هایی که قطر از آنها حمایت می‌کند و ۴ کشور آنها را در لیست خود آورده‌اند همچون اخوان المسلمین، داعش، القاعده، فتح الشام (جبهه النصره سابق) و حزب الله لبنان، را قطع کند.

خبرگزاری رسمی بحرین همچنین اعلام کرد که از قطر خواسته شده تا کمک های مالی به افراد یا سازمان‌های تروریستی و افراطی که نام آنها در لیست ۴ کشور است و یا در لیست‌های اعلام شده بین المللی و یا آمریکا است را قطع کند. قطر باید تمامی افرادی را که در لیست ۴ کشور و یا در لیست‌‌های بین المللی و یا آمریکا هستند را تحویل دهد و اموال و دارایی‌های آنها را مسدود کند و در آینده به این افراد پناه ندهد و اطلاعات مربوط به این افراد و نقل و انتقالات آنها و اموال آنها را گزارش دهد و آنها را به کشورهای مربوطه تحویل دهد و تلویزیون الجزیره و شبکه‌های وابسته به آن را تعطیل کند.

همچنین از دولت قطر خواسته شده تا به دخالت در امور داخلی کشورها و منافع خارجی آنها پایان دهد و به شهروندان ۴ کشور تابعیت ندهد و کلیه افرادی که در گذشته تابعیت این کشور را دریافت کرده‌اند را تحویل دهد و ارتباط با عوامل مخالف ۴ کشور را قطع کند و کلیه اطلاعات در مورد همکاری‌های گذشته قطر با این عوامل را ارائه دهد.

۴ کشور از قطر می‌خواهند تا به هماهنگی با کشورهای خلیجی و عربی در تمامی سطوح (نظامی- سیاسی- اقتصادی- اجتماعی- امنیتی) پابند باشد و امنیت کشورهای خلیج بر اساس توافق نامه سال ۲۰۱۳ ریاض و توافق نامه الحاقی ریاض در سال ۲۰۱۴ را تضمین کند و تمامی عوامل مخالف این کشورها را تحویل دهد و به حمایت‌های رسانه‌ای از آنها، چه بصورت مستقیم و یا غیرمستقیم، پایان دهد.