فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ۶ عادت غذایی که قند خون شما را متعادل می‌کند

  منبع: دبی.العربیه، فارسی

  بسیاری از مردم جهان از چاقی و بیماری دیابت رنج می‌برند، به همین دلیل بهتر است بدانیم رژیم غذایی چه تاثیری بر میزان قند خون دارد.

  زیادی یا کمی قند خون می‌تواند مشکلات زیادی برای سلامتی ما ایجاد کند مانند کمی حساسیت به انسولین، تغییر حالت‌ها، استرس، سردرد و غیره.

  به گزارش سایت «Care2»، ۶ عادت غذایی می‌تواند به ما در متعادل کردن قند خون کمک کند.

  ۱- خوردن چربی به اندازه کافی

  چربی جلوی جذب قند در سیستم گردش خون را می‌گیرد و از نوسانات شدید آن می‌کاهد. بیشتر مردم از چربی می‌ترسند، اما خوردن چربی شما را چاق نمی‌کند. در واقع چربی باعث می‌شود که برای مدت بیشتری سیر بمانید و به این ترتیب جلوی پرخوری را می‌گیرد. چربی را از رژیم غذایی خود حذف نکنید.

  ۲- مدام غذا نخورید

  خوردن خرده غذای‌های زیاد می‌تواند جلوی علامت‌های طبیعی بدن برای گرسنگی را بگیرد. به جای فرودادن اجباری غذا هر چند ساعت یکبار، صبر کنید تا کاملا گرسنه شوید.

  این ممکن است که در ابتدا کار دشواری باشد، به ویژه اگر بدن شما به خرده غذا عادت کرده است. با این همه بعد از چند روز متوجه می‌شوید که بدن شما در چه زمانی واقعا به غذا احتیاج دارد.

  ۳- پروتئین بخورید

  پروتئین هم مانند چربی جلوی جذب قند در خون را می‌گیرد. اگر دلتان یک شیرینی می‌خواهد آن را با کمی پروتئین مانند ماست، لوبیا و یاعدس پخته بخورید.

  با این کار جلوی افزایش سریع قند خون را می‌گیرید. با این کار شما احساس سیری بیشتری می‌کنید. پژوهش‌ها نشان می‌دهند خوردن پروتئین همراه با صبحانه سطح قند در وعده‌های دیگر روزانه را کنترل می‌کند.

  ۴- میوه بخورید

  میوه‌ها و ریشه‌ها بهترین منبع هیدروکربورها هستند. مصرف غلات برای بسیاری از مردم می‌تواند حساسیت‌زا باشد، به همین دلیل خوردن سیب زمینی شیرین و سیب برای کنترل سطح قند توصیه می‌شود.

  در اینجا هم بهتر است که غذای خود را با کمی پروتئین و چربی همراه کنید تا جلوی افزایش شدید قند خون را بگیرید.

  ۵- خوب بخوابید

  تعادل قند خون و حفظ سلامتی بدن فقط به خوردن و نخوردن مربوط نمی‌شود. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که خواب نامرتب می‌تواند باعث چاقی و دیابت شود.

  کم خوابی حساسیت به انسولین را کاهش می دهد و می‌تواند قدرت ادراک و تصمیم‌گیری را در شما ضعیف کند. ۷ تا ۹ ساعت خواب را هدف قرار دهید و یک ساعت قبل از خواب دستگاه‌های الکترونیکی را خاموش کنید.

  ۶- انجام ورزش‌های سبک

  اگر استرس دارید و احساس عدم تعادل می‌کنید، ورزش‌های سنگین کاردیو بهترین راه حل نیستند. بجای آن ورزش یوگا یا Pilates را امتحان کنید و سطح کرتیزول بدن را متعادل نگه دارید.

  وزرش‌های سبک در متعادل کردن قند خون موثر هستند و انجام مداوم آنها گزینه‌ای عالی برای بدن، ذهن و سلامتی شما است.

  به یاد داشته باشید برای متعادل کردن قند خون باید شیوه زندگی خود را متعادل کنید.


  تبلیغات