.
.
.

موجودات عجیب و غریب عمق اقیانوس‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اقيانوس‌ها پیچیده‌ترین و ناشناخته‌ترین اکوسیستم‌های کره زمین هستند. این پهنه‌های بی‌کران آبی صدها میلیون سال پیش به وجود آمدند ولی به دلیل شرایط دشوار زیر آب و وسعت بسیار زیاد کمتر اطلاعاتی درباره آنها وجود دارد.

یک دانشمند روس به نام الکساندر سیمینوف، که رئیس بخش تحقیقات بیولوژیک دانشگاه مسکو است، سال‌های زیادی از عمر خود را صرف مطالعه موجودات عمق اقیانوس‌ها کرده و در طی این سال‌ها تصاویر بیشماری از موجودات عجیب و غریبی ثبت کرده که در اعماق زندگی می‌کنند.

الكساندر سیمینوف اخیرا مجموعه‌ای از تصاویر بی‌مهرگان که در اعماق قطب شمال زندگی می‌کنند، را منتشر کرده است؛ موجوداتی که به دلیل شرایط محیط زیست‌شان، گاه به شکل شفاف و شیشه‌ای درآمده‌اند.

سیمینوف در این‌باره گفت: « تخصص من تصویربرداری و مطالعه در محیط زیست است. این کار می‌تواند مراقبت و حفاظت از موجوداتی که امکان مطالعه آنها در شرایط آزمایشگاهی وجود ندارد را فراهم کند. از جمله موجودات شفاف و نرمی که در عمق دریاها زندگی می‌کنند. هدف اصلی من مطالعه اکوسیستم اعماق و تصویربرداری از آن با هدف افزایش آشنایی مردم با مطالعات زیست دریاها است.»

اقیانوس‌ها و دریاها مجموعا 71 درصد سطح کره زمین را به خود اختصاص داده‌اند و تخمین زده می‌شود حجم آب موجود در آنها یک میلیارد و 332 میلیون کیلومتر معکب آب در آنها جای گرفته باشد. عمیق‌ترین نقطه این کرانه آبی وسیع، گودال ماریانا است که در کف بخش شمال غربی اقیانوس آرام، در شرق و جنوب جزایر ماریانا قرار گرفته و بیش از 10994 متر عمق دارد.