.
.
.

ترامپ: تلاش‌های چین برای مهار برنامه اتمی کره شمالی شکست خورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه ۲۰ ژوئن گفت تلاش‌های چین برای مهار کردن برنامه اتمی کره شمالی شکست خورد است. ترامپ پیونگ یانگ را به خاطر مرگ یک دانشجوی آمریکایی بشدت مورد حمله قرار داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ترامپ بسیار نسبت به همکاری چین برای وارد آوردن فشار به کره شمالی امیدوار بود و روی کمک خی جین پینگ، رییس جمهوری چین حساب می‌کرد. دو رهبر در آوریل گذشته با یکدیگر در ایالت فلوریدای آمریکا دیدار کردند.

ترامپ در تویتر نوشت: «با وجود آن‌که بسیار از تلاش‌های رییس جمهور خی و چین سپاسگزارم، ولی این تلاش‌ها موفقیت آمیز نبوده است. می‌دانم که چین سعی خودش را کرده است!»

به نوشته رویترز هنوز مشخص نیست که این سخنان ترامپ نشانه تغییر سیاست نسبت به کره شمالی است تا سیاست آمریکا نسبت به چین تغییر خواهد کرد.

کریستوفر هیل، سفیر سابق آمریکا در کره جنوبی به رویترز گفت: «به نظر من این نشانه ناامیدی ترامپ است. او به این ترتیب به دیگران می‌گوید که متوجه عدم موفقیت می‌شود».

روز سه شنبه یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود گفت که تصاویر ماهواره‌ای نشان از فعالیت‌ها در دهانه یک تونل در محل‌ آزمایش‌های اتمی کره شمالی دارد.

یک مقام کره جنوبی گفت که کره شمالی برای انجام ۶‌مین آزمایش اتمی خود آماده می‌شود.

کره شمالی آخرین بار در ماه سپتامبر گذشته دست به یک آزمایش اتمی زد. این کشور تا کنون چندین بار دست به آزمایش موشک‌های دوربرد زده و قصد دارد تا توانایی موشکی خود را برای هدف قرار دادن خاک آمریکا افزایش دهد.