.
.
.

مسکو: نمی‌توانیم کشته شدن البغدادی را رسما تایید کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گنادی گاتیلوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه روز سه شنبه 20 ژوئن 2017 گفت که مسکو نمی تواند کشته شدن ابوبکر البغدادی رهبر داعش در حمله هوایی ماه گذشته نیروهای روسی در سوریه به کاروان داعش را رسما تایید کند.

به گزارش خبرگزاری اینترفاکس به دنبال انتشار خبر احتمال کشته شدن ابوبکر البغدادی رهبر داعش در حمله هوایی روسیه، معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرده که کشور متبوعش قادر نیست که دقت صیح بودن این خبر را تایید کند.

خبرگزاری‌های روسیه روز جمعه 16 ژوئن 2017 به نقل از وزارت دفاع این کشور از احتمال کشته شدن ابوبکر البغدادی رهبر داعش در یکی از بمباران‌های هوایی نیروهای روسی خبر دادند.

وزارت دفاع روسیه گفته بود تلاش می‌کند که از صحت خبر کشته شدن بغدادی مطمئن شود.

این وزارت اعلام کرده بود که در حمله هوایی 28 ماه مه گذشته نیروی هوایی این کشور یک کاروانی در شهر «الرقه» که حاکم «الرقه» و رئیس دستگاه اطلاعاتی داعش در آن بودند هدف قرار داد که احتمالا ابوبکر بغدادی با آنها کشته شدند.

وزارت دفاع روسیه گفته بود در راستای اطلاعات به دست آمده این وزارت در حال بررسی و تحقیق در باره صحت یا سقم این گزارش است که آیا ابوبکر البغدادی رهبر داعش در میان آنها بوده است یا نه؟.

ائتلاف بین المللی: هنوز از کشته شدن ابوبکر البغدادی مطمئن نیستیم

از سوی دیگر ائتلاف بین المللی ضد تروریسم به رهبری آمریکا اعلام کردند که هنوز نمی‌تواند گزارش‌های روسیه در باره کشته شدن البغدادی را تایید کند.

محل زندگی رهبر داعش از زمان آغاز عملیات آزادسازی موصل تاکنون نامشخص است . نیروهای ائتلاف می‌گویند با شدت گرفتن جنگ در موصل و بازپس گیری مناطق وسیعی از این شهر توسط ارتش عراق و نیروهای ائتلاف بین المللی احتمال می‌رود که ابوبکر البغدادی به سوی صحرای غرب عراق یا به شهر الرقه پناه برده است.

منابع اطلاعاتی عراق می گویند رهبر داعش قبل از آغازعملیات نیروهای عراقی برای بازپس‌گیری موصل در اکتبر 2016 در این شهر بود.
ابوبکر البغدادی پس از اعلام خلافت اسلامی خودخوانده‌‌اش در ژوئن 2014 در حالی که امامت نماز جمعه در مسجد «النوری» موصل را به عهده داشت ظاهر شد و سخنرانی کرد اما پس از آن تاریخ دیگر هیچ وقت در رسانه‌ها یا اماکن عمومی تحت کنترل داعش ظاهر نشد.

آخرین پیام صوتی البغدادی که نیروهای خود را به دفاع از موصل فراخوانده بود، مدتی قبل از آغاز عملیات بازپس گیری شهر از سوی نیروهای عراقی داده بود.