.
.
.

سخنان ضد ونقیض وزیر خارجه قطردر باره اختلاف دوحه با کشورهای عربی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روز دوشنبه 19 ژوئن 2017 محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر سخنانی را بیان کرد که فاقد استدلال سیاسی، ضعیف و نادرست بود.

این اظهارات ضدونقیض نشانه آشکاری از وضعیت بحرانی این کشور بعد از قطع روابط 3 کشور خلیج و مصر با این کشور است.

بعد از آنکه قطر تاکید کرد در باره سیاست خارجی کشورش مذاکره نخواهد کرد و مذاکره با کشورهای تحریم کننده فقط بعد از برداشته شدن تحریم‌ها انجام خواهد شد، وزیر خارجه قطر گفت که این کشور حاضر است وارد مذاکره شده و نگرانی کشورهای خلیج را مورد توجه قرار دهد.

شاید این سخنان، به ویژه ادعای اینکه کشورهای خلیج قصد دارند دولت قطر را ساقط کنند تعجب آور باشد. کشورهای خلیج بارها و با ذکر دلایل نشان داده‌اند که قطر سعی در برهم زدن ثبات این کشورها را داشته است و گفتگوهای امیر سابق قطر با معمر القذافی درباره سعودی و در باره بحرین یکی از نمونه‌های بارز آن است.

تناقض گویی قطر پایان ندارد

وزیر خارجه قطر می‌گوید که کشورش حاضر است به سخنان کشورهای خلیج گوش دهد و نگرانی‌های آنها را مورد توجه قرار دهد. اما او به این «واقعیت» توجه ندارد که کشورش به سازمان‌های تروریستی در دوحه پناه داده و به آنها کمک مالی می‌رساند.

وزیر خارجه قطر از یک طرف مجددا تاکید می‌کند که کویت میانجیگر اصلی است، اما از طرف دیگر تایید می‌کند که هفته آینده برای بحث پیرامون پیامدهای بحران به واشنگتن سفر خواهد کرد. او پیشتر به پاریس و لندن هم با همین هدف سفر کرده، در حالیکه سیاستمدران از قطر خواستند تا از تلاش‌های دیپلماتیک کویت برای حل این بحران حمایت کند.