.
.
.

حزب ماکرون در دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه پیروز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع فرانسوی شامگاه یکشنبه 18 ژوئن 2017 از پیروزی حزب «جمهوری به پیش » به رهبری امانوئل مکرون در دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه خبر دادند.

حزب تازه تاسیس «جمهوری ‌به‌پیش» به رهبری رئیس جمهوری جوان فرانسه بیش از 80 در صد آرا را به خود اختصاص داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در نخستین نتایج شمارش آرا که ساعت 8 شب به وقت محلی فرانسه انجام گرفت مشخص شده که این حزب به اکثریت مطلق دست یافته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز با توجه به روند رای گیری به احتمال زیاد جنبش سیاسی «جمهوری در حرکت» امانوئل مکرون، رئیس جمهوری این کشور اکثریت قاطع کرسی‌های پارلمان فرانسه را تصاحب خواهد کرد. چنانچه پیروزی مکرون در انتخابات پارلمانی محرز گردد او دومین پیروزی بزرگ را بعد از پیروزی انتخابات ریاست جمهوری به دست خواهد آورد.

در این انتخابات حزب پیروز امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، موفق شد بیش از 80 در صد آرا و 355 تا 425 کرسی از مجموع 577 کرسی پارلمان را به خود اختصاص دهد. به این ترتیب حزب «جمهوری ‌به‌پیش» به اکثریت مطلق دست یافته است. نتایج اولیه شمارش آرا انتخابات پارلمانی فرانسه همچنین نشان می‌دهند که حزب جمهوری‌خواهان محافظه‌کار 125 کرسی و سوسیالیست‌ها 49 کرسی مجلس را به دست آورده‌اند. چپ‌گراها 30 کرسی پارلمان را به خود اختصاص دادند و جبهه ملی مارین لوپن می‌تواند 8 نماینده را به مجلس بفرستد.

خبرگزاری رویترز روز یکشنبه پیش از مشخص شدن نتایج در گزارشی نوشت که پیروزی مکرون در انتخابات پارلمانی این فرصت را به رئیس جمهور جوان فرانسه خواهد داد تا به اصلاحات اجتماعی و اقتصادی به صورت ریشه‌ای دست زند.

طبق این گزارش حدود 67 هزار مرکز رأی‌گیری ساعت هشت صبح روز یکشنبه 18 ژوئن، در سراسر خاک فرانسه، کار خود را برای دومین مرحله انتخابات مجلس ملی این کشور آغاز کردند. این انتخابات ترکیب مجلس ملی فرانسه را روشن خواهد کرد.

امانوئل مکرون خود امروز ساعت 8 صبح در هتل لو توکیه رای خود را به صندوق رای گیری انداخت. این انتخابات یک ماه پس از پیروزی بزرگ مکرون در انتخابات ریاست جمهوری صورت می گیرد.

وزارت کشور فرانسه اعلام کرد تا ساعت 12 ظهر به وقت محلی، 17.75 درصد در انتخابات شرکت کردند که در مقایسه با دور نخست (21.41) این انتخابات که یکشنبه هفته گذشته برگزار شد، بسیار کم است.

وزارت کشور فرانسه اعلام کرده که بیش از 47 میلیون فرانسوی واجد شرایط رأی ‌دهی در این انتخابات شرکت می‌کنند.

پیش از اعلام نتایج برخی نظرسنجی‌ها نشان می داده بودند که حزب مکرون به احتمال بسیار زیاد 75 تا 80 کرسی از 577 کرسی پارلمان فرانسه را از آن خود خواهد کرد.

در دور اول انتخابات مجلس ملی فرانسه نیز که هفته گذشته برگزار شد، در کل 51.3 درصد واجدان شرایط رأی‌دهی به پای صندوق‌های رأی‌ نرفتند.

مراکز رأی‌گیری در فرانسه تا ساعت 20 (به وقت محلی) روز یکشنبه ادامه یافت و اولین نتایج آن نشان داد حزب «جمهوری به پیش» پیروز شده است.

بعد ازموفقیت جنبش «جمهوری به پیش» در دور اول انتخابات، رئیس جمهوری فرانسه امیدوار است که بتواند در دور دوم، همراه با مؤتلفش حزب میانه‌رو «موُدِم»، بین 400 تا 470 کرسی را تسخیر کند.

در این صورت، مجلس آینده فرانسه یکی از قوی‌ترین اکثریت‌های مجلس را در طول جمهوری پنجم فرانسه، از سال 1958 تاکنون، خواهد داشت.

از کل نمایندگان مجلس فعلی، فقط 222 نفر به دور دوم انتخابات راه یافته‌اند که از این میان تعدادی در دور دوم حذف خواهند شد.

روزنامه لوفیگارو در گزارش نوشته است که یکی از عوامل مهم پیروزی حزب رئیس جمهوری فرانسه، وضعیت رقت بار حزب راست سنتی «جمهوریخواهان» است که نتوانست به اختلافات درونی چندین ساله خود پایان دهد.