.
.
.

پژوهش بریتانیایی: یوگا خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نتایج یک پژوهش جدید بریتانیایی می‌گوید ورزش‌هایی که بر پایه تمرکز نهاده شده‌اند به ویژه «یوگا» نه تنها از آثار بیماری افسردگی می‌کاهند بلکه از راه ایجاد تغییر در DNA انسان، خطر ابتلا به سرطان را هم کاهش می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، این پژوهش توسط محققان در دانشگاه کاونتری بریتانیا انجام شده و نتایج آن در گاهنامه علمی Frontiers in Immunology منتشر شده است.

محققان می‌گویند که میلیون‌ها شخص در سراسر جهان، از فواید تمرکز بهره می‌برند اما نمی‌دانند که این فواید می‌تواند به تغییر فعالیت ژن‌ها و بهبود وضعیت سلامتی بیانجامد.

به گفته این محققان، مساله این است که «تداخل فعالیت‌های عقلی و جسمی باعث می‌شود مغز باعث فعال شدن DNA ها شود به گونه‌ای که به بهبود عمومی وضعیت جسمی می‌انجامد».

پژوهش‌های پیشین بر این مساله تاکید داشت که تمرکز به مدت 3 روز پشت سر هم و در هر روز به مدت 25 دقیقه، باعث کاهش هورمون «کورتیوزال» معروف به هورمون خستگی مشده و استرس و فشار روانی را کم می‌کند. همچنین پیری مغز را که با افزایش عمر پدید می‌آید، کم می‌کند؛ مساله‌ای که بر عملکرد دستگاه عصبی مسئول پردازش اطلاعات اثر می‌گذارد.

تمرکز هنگامی پدید می‎‌آید که فردی تصویری از چیزی مشخص در ذهن خود به وجود می‌آورد و سپس بر روی آن تمرکز می‌کند به گونه‌ای که چیزی در اطراف خود جز تصویری که در ذهن خود ایجاد کرده را نمی‌بیند.

بهتر است تمرکز در محیطی آرام با نور معتدل و طبیعی و هوایی تمیز و تازه صورت گید. دمای هوای مکان هم بهتر است معتدل باشد.

شخص تمرکز کننده در وضعیت راحتی چمباتمه می‌زند و ستور فقراتش را به صورت راست نگاه می‌دارد به گونه‌ای که سر بر روی شانه‌ها عمود می‌شود.

هرچه ستون فقرات راست‌تر باشد، نفش کشیدن هم راحت‌تر انجام می‌شود.گردش خون هم منظم‌تر است. می‌توان سر را مقداری به جلو برد به گونه‌ای که ثقل دستان بر روی زانوها باشد.