.
.
.

صبر سعودی در برابر توطئه‌های قطر 20 سال طول کشید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

قطر بیش از 20 سال است که از سیاست توطئه علیه پادشاهی سعودی پیروی می‌کند و این سیاست ابتدا با همکاری با گروه‌های تندرو و گروه تروریستی اخوان المسلمین آغاز شد. هدف از این سیاست برهم زدن امنیت کشورهای شورای همکاری خلیج است و تمامی فرصت‌هایی که پادشاهی سعودی و دیگر کشورها برای تغییر این روش دادند نادیده گرفته شد.

پادشاهی سعودی برای 2 دهه صبر اختیار کرد، اما دوحه پنهانی به همکاری با گروه‌های تروریست و افراط‌گرای ضد سعودی ادامه داد.

این توطئه ها شامل همکاری با کشورهایی مانند لیبی به رهبری معمر القذافی بود که دشمنی آشکاری با پادشاهی سعودی داشت.

سال 2013 و طی «بیانیه ریاض» به دوحه 90 روز فرصت داده شد تا تعهدات خود را انجام دهد، اما این تعهدات اجرا نشد.

فوریه 2014 در کویت تلاش دیگری انجام شد تا قطر از آزار همسایگانش دست بردارد و اجلاس امیران کویت و قطر به همراه وزرای خارجه برگزار شد. اما دوحه مانند گذشته به تعهدات خود عمل نکرد و در گردهمایی وزرای خارجه شورای همکاری که در ماه مارس برگزار شد، کشورهای سعودی، امارات و بحرین سفیران خود را از قطر فراخواندند.

با وجود آنکه ملک سلمان، پادشاه سعودی، در سال 2015 صفحه جدیدی در روابط با قطر گشود، اما تلاش‌های و توطئه‌های دوحه متوقف نشد.

در اجلاس ریاض در سال 2017، هیات قطری پیش از موعد و قبل از پایان اجلاس آن را ترک کرد و روز بعد از آن حمله به پادشاهی سعودی در رسانه‌های قطر آغاز شد. خبرگزاری رسمی قطر سخنان تمیم بن حمد در حمله به سعودی را منتشر کرد و بعد از روبرو شدن با واکنش تند، دوحه اعلام کرد که این خبرگزاری هک شده است.