.
.
.

ویدیو.. خلبان‌ها آسمان را چگونه می‌بینند؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

انسان‌ها از دیرباز رویای پرواز به آسمان و دیدن این کرانه بی‌نهایت بوده‌اند. اگر چه با اختراع هواپیما و فراگیر شدن مسافرت‌های هوایی، بخش قابل توجهی از مردم جهان با نشستن روی صندلی‌های کنار پنجره‌های کوچک هواپیما نگاهی از آسمان به زمین انداخته و دنیا را از زاویه دیگری دیده‌اند، لیکن تعداد بسیار اندکی از افراد آسمان را زاویه خلبان‌های هواپیماها و از آن پنجره‌های بزرگ تماشا کرده‌اند.

یک خلبان خطوط هوایی سوئیس به نام «سیلز ویک» با ضبط تصاویری از آسما از درون کابین هدایت هواپیمای بوئینگ 777، تصویر دیگری از آسمان به علاقه‌مندان ارائه کرده است. او این فیلم را که خودش به شیوه تایم‌لپس، فلایت‌لپس نامیده، از مسیر پرواز هوایپما از زوریخ در سوئیس به سائوپائولو در برزیل گرفته است.

در این فیلم کهکشان راه‌شیری، نمای هوایی شهرهای مختلف و تعداد قابل توجهی عکس از ارتفاع به کار رفته است. هواپیماها به طور میانگین فاصله 9620 کیلومتری فرودگاه زوریخ در سوئیس تا فرودگاه سائوپائولو در برزیل را در 12 ساعت طی می‌کنند

تایم‌لپس که این خلبان از روی آن فلیمش را فلایت‌لپس نامیده در زبان فارسی به تصویربرداری گاه‌گذار و یا گاه‌گشتی ترجمه شده است. در این شیوه فرکانس ضبط فریم‌ها در یک سکانس، کمتر از فرکانس مشاهده آنها در همان سکانس است، لذا زمانی که نتیجه کار با سرعت عادی پخش می‌شود، به نظر می‌رسد که زمان با سرعت بیشتری می‌گذرد. معمولا از این شیوه برای نمایش روند حرکت ابر‌ها، رشد گیاهان، فساد میوه‌ها، پیشرفت ساخت سازه‌ها و تردد مردم در شهرها می‌شود.