.
.
.

نیویورک تایمز: آیا ایران به سوی آشفتگی پیش می‌رود؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز 11 ژوئن نوشت ایران از سال 2000 به این سو جزیره‌ای آرام در دریای بی‌ثباتی و خشونت بوده است. این کشور از شرق با افغانستان هم مرز است که از سال 2002 و در پی حمله آمریکا در کام آشفتگی فرورفته است. عراق، همسایه غربی ایران هم بعد از سال 2003 به این سرنوشت مبتلا شد و هشت سال بعد در سال 2011 سوریه به ورطه جنگ داخلی افتاد.

با وجود آنکه ایران در تمام این درگیریها در همسایگی خود - با فرستادن نیرو، پول و اسلحه- حضور داشت، اما در داخل این کشور تا کنون اتفاقی نیافتاده است.

دولت مرکزی ایران از یک قدرت انحصاری برخوردار است و سال گذشته حسن روحانی، رییس جمهوری این کشور، در سفر به اروپا در باره «امن‌ترین کشور خاورمیانه» بسیار لاف زد.

به نوشته نیویورک تایمز بسیاری از مردم ایران حاضرند برای حفظ امنیت کشور از خیر هر آزادی سیاسی و اجتماعی بگذرند و آنها نگران آن روزی هستند که امنیت کشور به خطر بیافتد.

اما روز 7 ژوئن برای بسیاری از مردم عادی شهر تهران رویای برکناری جمهوری اسلامی از خشونت‌های فرقه‌ای دروغ از آب درآمد.

ساعت 10:30 دقیقه صبح ساختمان مجلس و قبر آیت الله روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی هدف حمله مردان مسلح و انتحاری قرار گرفت.

در این حمله تروریستی 17 نفر از جمله 6 مهاجم که یکی از آنها زن بود کشته و 40 نفر نیز زخمی شدند. داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفت و سایت‌های اجتماعی در ایران پر از ابراز ناراحتی و نگرانی شد.

سپاه پاسداران ایران به سرعت دشمنان را متهم به دست داشتن در این حمله ها کرد، اما پس از چند روز بعد از این حادثه موضوع خلاء امنیتی که به بمبگذاران انتحاری اجازه نفوذ به قلب تهران را داد مورد توجه همگانی قرار گرفت.

از سال 2014 که داعش خلافت اسلامی را اعلام کرد، نیروهای نظامی ایران لاف می‌زدند که جلوی افراط‌گرایان را گرفته اند و به آنها اجازه عبور از «خط قرمز» که در 25 کیلومتری مرزهای ایران است را نمی‌دهند.

ایران از سال 2014 این گزارش‌ها را تکذیب می‌کرد که داعش موفق شده به داخل ایران نفوذ کرده و در میان ایرانیان سنی مذهب عضو گیری کند. بر اساس تخمین‌ها 9 درصد جمعیت 79 میلیونی ایران سنی مذهب و از اقوام کرد و بلوچ هستند.

در ماه فوریه دادستان ایران از دستگیری عاملان داعش در اطراف تهران خبر داد و یک ماه بعد داعش در یک ویدیو که به زبان فارسی ساخته بود وعده داد «ما به ایران حمله خواهیم کرد و آن را به کنترل خود در خواهیم آورد».

رهبران ایران با خوشحالی خبر از نابودی داعش در عراق و سوریه می‌دهند و گمان می‌کنند که مشکل خشونت جهادی پایان یافته است. اما چنین نیست. حتی اگر سازمان داعش در این کشورها نابود شود، آنها هنوز توانایی زیادی برای اعمال خشونت بر علیه جمهوری اسلامی در سال‌های آینده دارند.

حمله‌های تهران هم از نظر داخلی و هم از نظر خارجی به ایران فشار می‌آورد و انتقادها در این کشور از حمایت ایران از رژیم دیکتاتوری بشار اسد بالا می‌گیرد.

آیا نیروهای نظامی ایران با دخالت در کشورهای همسایه بیش از توانش گسترش یافته است؟ دشمنان ایران اکنون در وسط تهران هستند.