.
.
.

پزشک عراقی: تعداد زیادی از داعشی‌های اروپایی ختنه نشده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک پزشک عراقی فاش کرد تعداد زیادی از داعشی‌های اروپایی تازه مسلمان شده، هنوز ختنه نشده‌اند. این در حالی است که بسیاری مردم مناطق تحت تصرف داعش در شهرهای موصل و الرقع با سیل فتواهای مختلف کمپین منع سیگار و منع فوتبال روبرو بوده‌اند.

در همین زمینه، هشام الهاشمی، کارشناس امور مربوط به گروه‌های بنیادگرا در عراق تاکید کرد: «همه نیروهایی که از کشورهای غربی فرانسه، دانمارک، هلند و دیگر کشورها به داعش پویستند، از طریق شبکه‌های اجتماعی جذب این گروه شده‌اند و هنوز ختنه نشده‌اند».

الهاشمی افزود: «این پیکارجویان غربی در دو گردان طارق بن زیاد و نهاوند به کارگیری و سازماندهی شده‌اند؛ دو گردانی که تعدادی از تازه مسلمان‌شده‌های روس را نیز در خود دارند.»

به گفته الهاشمی یکی از این پیکارجویان به او گفته است : «ختنه کردن یک سنت است و مانند جهاد یک رکن دین یا یک امر واجب نیست. اگر زمان کافی وجود داشته باشد، می‌توان [بعدها] عمل ختنه را انجام داد.»

کارشناس امور مربوط به گروه‌های بنیادگرا در عراق در ادامه افزود: «روند جذب نیروهای غربی غیرمسلمان به داعش دو مرحله دارد. در مرحله اول آن‌ها غسل اسلامی کرده و در مرحله دوم شهادتین را بر زبان می‌آورند.»

با اینحال موضوع ختنه به مکتب فقهی که مسئول جذب نیرو به آن پایبند است منوط می‌شود و این اختلافی است که میان نیروهای جذب شده از غرب و شرق اروپا خود را نشان داد. الهاشمی در‌ این‌باره گفت: «در مجموعه جیش المجاهدین و الانصار که پیکارجویان روس مسیحی، چچن، آذربایجان و غازی‌عنتاب ترکیه را در خود دارد، پس از انجام غسل اسلامی، نیروهای جدید ختنه می‌شوند».

داعش در سال 2014 فتوایی صادر کرد که بر اساس آن دختران باید ختنه شوند زیرا که این یک سنت نبوی است. پس از آن گردان الخنساء مسئولیت تفتیش و بازرسی ختنه بودن دختران را بر عهده گرفت.

الهاشمی توضیح داد که فتوای ختنه دختران در مناطق تحت سیطره داعش به صورت یکسان نبود و برای نمونه مفتی شرعی فلوجه، ختنه دختران را اجباری نکرد و این در حالی است که انجام اینکار در حسکه، موصل و الرقه دختران مجبور به ختنه شدند.

به گفته هشام الهاشمی گردان الخنساء مسئولیت تفتیش و بازرسی و همچنین انجام ختنه دختران جوان زیبارو را عهده‌دار شدند، لیکن زنان متاهل، کهنسال و یا آنها که زیبایی چندانی نداشتند، از انجام ختنه معاف شدند.