.
.
.

امارات: راه‌حل بحران قطر، کنار گذاشتن سیاست حمایت از تروریسم است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

انور قرقاش، وزیر مشاور دولت امارات متحده عربی در امور خارجه گفت که سخنان عادل الجبیر، وزیر امور خارجه پادشاهی سعودی، همه امور مربوط به بحران قطر را روشن کرد.

به گزارش العربیه قرقاش سه‌شنبه 13 ژوئن در توئیتر نوشت: «سخنانی عاقلانه، که موضع و نقش سعودی را تقویت می‌کند. راه‌حل [بحران قطر]، کنار گذاشتن سیاست حمایت از تروریسم و بنیادگرایی است».

پیش از این عادل الجبیر با تاکید بر اینکه همه شش بندر قطر آزاد و فرودگاه‌های این کشور مشغول به فعالیت هستند، گفت که از نظر فنی این کشور محاصره نشده است.

وزیر امور خارجه پادشاهی سعودی افزود: «بندرها باز است، فرودگاه‌ها باز است، تنها کاری که ما کردیم این است که آن‌ها را از استفاده از حریم هوایی خودمان محروم کردیم و این حق سعودی است. آسمان سعودی تنها به روی هواپیماهای قطری و هواپیماهای خطوط هوایی این کشور بسته است و نه هیچ کس دیگر. بندرهای شش‌گانه قطر فعال است و آن‌ها هر طور که بخواهند، امکان ورود و خروج را دارند، تنها نمی‌توانند از مرزهای ما عبور کنند، لذا از نظر فنی این امر محاصره نیست. ما به خانواده‌ها اجازه رفت و آمد میان دو کشور را داده‌ایم».

الجیبر توضیح داد که پادشاهی عربی سعودی از حق حاکمیت ملی خود برای بستن حریم هوایی و آبی خود به روی قطر استفاده کرده است، با اینحال به خانواده‌هایی که اقوامی در دو کشور دارند، اجازه عبور و مرور داده است.