.
.
.

الجبیر: ما قطر را محاصره نکرده‌ایم، قطع رابطه کرده‌ایم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی، روز سه‌شنبه 13 ژوئن 2017، اعلام کرد که پادشاهی عربی سعودی، قطر را محاصره نکرده است، بلکه از حق حاکمیت ملی خود استفاده کرده و مسیرهای هوایی و آبراهه‌های خود را به روی قطر بسته است.

عادل الجبیر با تاکید بر اینکه همه شش بندر قطر آزاد و فرودگاه‌های این کشور مشغول به فعالیت هستند، گفت که از نظر فنی این کشور محاصره نشده است.

او افزود: «بندرها باز هستند، فرودگاه‌ها باز است، تنها کاری که ما کردیم این است که آن‌ها را از استفاده از حریم هوایی خودمان محروم کردیم و این یک حق سعودی است. آسمان سعودی تنها به روی هواپیماهای قطری و هواپیماهای خطوط هوایی این کشور بسته است و نه هیچ کس دیگری. بندرهای شش‌گانه قطر فعال است و آنها هر طور که بخواهند، امکان ورود و خروج را دارند، تنها نمی‌توانند از مرزهای ما عبور کنند، لذا از نظر فنی این امر محاصره نیست. ما به خانواده‌ها اجازه رفت و آمد میان دو کشور را دادیم.»

الجیبر توضیح داد که پادشاهی عربی سعودی از حق حاکمیت ملی خود برای بستن حریم هوایی و آبی خود به روی قطر استفاده کرده است، با اینحال به خانواده‌هایی که اقوامی در دو کشور دارند، اجازه عبور و مرور داده است.

وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی، روز سه‌شنبه با رکس تیلرسون، همتای آمریکایی‌اش در واشنگتن دیدار و درباره بحران قطر تبادل نظر کرد.