فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • پیدا شدن جوجه 99 میلیون ساله در میانمار

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  محققان بقایی از جوجه یک پرنده را در یک کهرمان در میان سنگ‌های میانمار یافتند که سر، گردن، بال‌ها، دم و پاهای این جوجه را به مدت 99 میلیون سال در خود نگاه داشته است.

  کهرمان یا کهربا به صمغ فسیل شدهٔ درختان گفته می‌شود و معمولاً به دلیل رنگ و زیبائی طبیعی آن، از دیرباز برای ساخت اشیاء تزئینی و جواهر استفاده می‌شده است.

  کهرمان یافته شده در میانمار، به دلیل آنکه تقریبا همه اجزای بدن جوجه را در خود حفظ کرده، یکی از بی‌نظیرترین نمونه‌های باقی مانده از دوران کهن به شمار می‌آید و می‌تواند اطلاعات بسیار مهمی را در اختیار پژوهشگران قرار دهد.

  ریان مکیلر از موزه سلطنتی ساسکاچوان و عضو گروهی از محققان که این کهرمان بی‌نظیر را کشف کرده‌اند، گفت: «مشاهده این بخش قابل توجه از این جانور که این همه سال سالم مانده، حیرت‌انگیز است. ما بخش سمت راست بدن این پرنده را به طور کامل در اختیار داریم. این پرنده در دوران میانه‌زیستی زندگی می‌کرده و 66 میلیون سال پیش به همراه دایناسورها منقرض شده است.»

  دانشمندان هنوز درباره اینکه این جوجه به کدام یک از پرندگان و یا موجودات آن دوران تعلق دارد، اطلاع کافی ندارند و تحقیقات در این زمینه کماکان ادامه دارد. ریان مکیلر گفت: «به نظر می‌رسد این جوجه به نوعی پرنده از رده پادمرغان تعلق داشته باشد و احتمالا چند روز یا چند هفته عمر داشته است.»


  محققان تصاویر متعددی از این جوجه 99 میلیون ساله را با میکروسکوپ‌های دقیق و همچنین سی‌اسکن تهیه کرده‌اند و تلاش دارند یک نمونه سه‌بعدی از آن را بازسازی کنند.

  دانشمندان می‌گویند، متاسفانه چیزی از دی‌ان‌آی این پرنده باقی نمانده تا بتوان آن را به شیوه فیلم‌های پارک ژوراسیک بازسازی کرد. همه گوشت بدن این جوجه طی میلیون‌ها سال به کربنی تبدیل شده که غیرقابل استفاده است.


  دوران میانه‌زیستی یا مزوزوئیک، یکی از سه دوران در ابردوران پیدازیستی است که مابین دوران‌های دیرینه‌زیستی و نوزیستی قرار دارد و شامل سه دورهٔ تریاس، ژوراسیک و کرتاسه است. مزوزوئیک از دو کلمه meso به معنی میانه و zoa به معنی حیات ترکیب شده است و به همین علت میان‌زیستی نیز خوانده می‌شود. این دوره 160 میلیون سال به طول انجامید. جانورانی مثل شاخ‌قوچی و دایناسور از موجوداتی بودند که در این دوره زیسته و منقرض شده‌اند. آب و هوای این دوره گرم و استوایی بوده و نسبت وضعیت فعلی، بسیار باثبات بوده است. خشکی‌های زمین در این دوره شامل قاره لوراسیا و قاره گندوانا بود. لوراسیا که شامل قاره آسیا و اروپا و آمریکای شمالی بود در دوره کرتاسه آغاز به تجزیه گرفته است و از این طریق اقیانوس اطلس بوجود آمد. قاره گندوانا نیز در دوره تریاس تجزیه شد.

  تبلیغات