.
.
.

انتخابات بریتانیا..عقب‌نشینی محافظه‌کاران و دعوت می به استعفا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بر اساس نظرسنجی‌ها حزب حاکم محافظه‌کار خانم ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در انتخابات روز پنجشنبه اکثریت خود در مجلس بریتانیا را از دست داد.

به گزارش رویترز خانم می امیدوار بود این این انتخابات موقعیت او را در گفتگوهای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تقویت کند، اما رای‌دهندگان بریتانیایی ضربه سنگینی به او وارد کردند بطوریکه روز جمعه ادامه کار خانم می زیر سئوال قرار گرفت.

در حالیکه انتخابات پارلمانی روز پنجشنبه برنده قطعی نداشت و خانم می گفت که به تلاش های خود ادامه خواهد داد، اما حزب محافظه کار اکثریتش را در پارلمان از دست داد و جرمی کربین، رهبر حزب مخالف کارگر از خانم می خواست تا استعفا بدهد.

در حالیکه گفتگوهای پیچیده خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا قرار است ۱۰ روز دیگر آغاز شود، عدم اطمینان در مورد دولت بعدی بریتانیا باعث شد که روز جمعه ارزش پوند بریتانیا نسبت به دیگر ارزها کاهش یابد.

خانم می در حالیکه کرسی نمایندگی خود در شهر میدنهد در نزدیکی لندن را حفظ کرده بود در یک سخنرانی کوتاه با حالتی گرفته گفت: «در این زمان بریتانیا بیش از هرچیزی به یک دوره ثبات نیاز دارد».

او افزود: «اگر حزب محافظه کار بیشتر کرسی های مجلس را بدست آورد، ما می‌توانیم اطمینان داشته باشیم که آن دوره ثبات را خواهیم داشت».

کربین هم پس از پیروزی در حوزه انتخاباتی خود گفت تلاش خانم می برای بدست آوردن یک پیروزی بزرگ نتیجه معکوس داده است.

خانم می هفت هفته پیش یک انتخابات زودهنگام را اعلام کرد، در حالیکه هنوز سه سال از دوره حکومت او باقی مانده بود. در آن زمان نظرسنجی‌ها نشان می‌داد که او با اکثریت آرا پیروز این انتخابات خواهد بود و می‌تواند بر تعداد کرسی‌های حزب محافظه کار در مجلس اضافه کند.

در عوض او اکنون با خطر برکناری از نخست وزیری بریتانیا روبرو شده است، در حالیکه فقط ۱۱ ماه در این مقام خدمت کرده است و در این صورت او کوتاه‌ترین دوره نخست وزیری بریتانیا در صدسال گذشته را خواهد داشت.

بانک جی.پی.مورگان در یادداشتی که منتشر کرد گفت: «شاید آشکارترین نتیجه این انتخابات آن باشد که بریتانیا باید برای مدتی طولانی خروج خود از اتحادیه اروپا را به تعویق بیاندازد».