فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • گفتگوی تلفنی ترامپ با ملک سلمان و تاکید بر وحدت خلیج

  منبع: دبی.العربیه، فارسی

  یک مقام ارشد کاخ سفید گفت دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه با ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود خادم حرمین شریفین تلفنی گفتگو و بر ضرورت وحدت در خلیج عربی تاکید کرد.

  این مقام به خبرگزاری رویترز گفت: «ترامپ در پیام خود گفت ما برای جنگ با اندیشه افراط‌گرایی و کمک‌های مالی به آن نیازمند وحدت در منطقه هستیم. وحدت خلیج برای صلح و امنیت منطقه بسیار مهم است».

  دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه 6 ژوئن با بيان اين‌كه تمام نشانه‌ها از پشتیبانی قطر از تروریسم حکایت دارد، افزود که قطع روابط با این کشور، می‌تواند آغازی برای پایان فجایع تروریسم باشد.

  ترامپ در توییتر خود نوشت: «خوشحالم که سفر اخیرم به سعودی و دیدارم با سران منطقه در زمینه مبارزه با تروریسم، در حال ثمر دادن است».

  او افزود: «در سفر اخیرم به خاورمیانه گفتم که حمایت مالی از اندیشه تندرو نمی‌تواند ادامه یابد. سپس رهبران به قطر اشاره کردند».

  رئیس جمهوری آمریکا در توییت دیگری نوشت: «کشورهای دیگری به حرکت ایجاد شده علیه منابع حمایت مالی از تروریسم خواهند پیوست».

  اشاره ترامپ به نخستین سفر خارجی‌اش در مقام ریاست‌جمهوری است که آن را با حضور در ریاض پایتخت سعودی و مشارکت در نشستی با سران خلیج و و نشستی دیگر با سران کشورهای اسلامی، آغاز کرد.

  بخش عمده این نشست‌ها، به مساله مبارزه با تروریسم اختصاص یافت و طی آن، مرکزی برای مبارزه با تروریسم در ریاض افتتاح شد.

  سخنان ترامپ یک روز پس از آن مطرح می‌شود که کشورهای سعودی، امارات، بحرین و مصر، ضمن قطع روابط دیپماتیک خود با قطر، تمام مرزهای زمینی، هوایی و دریایی خود را با این کشور بستند.

  به گفته مقام‌های این کشورها، یکی از مهمترین مسائلی که منجر به این اقدام شد، حمایت قطر از «گروه‌های تروریست» و دخالت در امور داخلی کشورهای همسایه است.

  از سوی دیگر محمد بن عبدالرحمن آل‌ثانی، وزیر خارجه قطر روز سه شنبه گفت دوحه آماده پذیرش تلاش‌ها برای میانجیگری و کاهش تنش‌ها می‌باشد. او افزود که امیر قطر سخنرانی خود را به تعویق انداخته تا به کویت فرصت دهد تا در جهت رفع تنش‌های منطقه‌ای تلاش کند.

  دوشنبه شب شیخ صباح الأحمد الجابر الصباح، امیر کویت در یک تماس تلفنی با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر ابراز امیدواری کرد که امیر قطر برای آرام کردن أوضاع تلاش کند و هیچ قدمی در جهت تشدید تنش‌ها برندارد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران