.
.
.

مرد مسیحی که مسلمانان را برای سحری بیدار می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در دنیایی که پیروان ادیان و مذاهب مختلف به جان هم افتاده و خون یکدیگر را حلال می‌کنند، هنوز کسانی هستند که باور دارند همه تنها یک خدا را می‌پرستیم و علیرغم تفاوت مذاهب، در انسانیت برادر و برابریم.

بیش از 14 سال است که میشیل ایوب، شهروند مسیحی ساکن روستایی در سرزمین‌های فلسطینی تحت حاکمیت اسرائیل هر روز صبح و به هنگام سحر دیگر افراد روستا را از خواب بیدار می‌کند، تا بتوانند غذایی خورده و روز ماه رمضان را روزه بگیرند.

ساکنان روستای المکر در نزدیکی شهر عکا در الجلیل، 14 سال است که در ماه رمضان با صدای نقاره و آواز میشیل ایوب از خواب بیدار می‌شوند، آوازی تنها یک معنا دارد؛ صلح، برادری و دوستی.

میشیل ایوب در این‌باره به "العربیة.نت" می‌گوید: «از زمانی که کودک بودم به یاد دارم که شخصی در روستای ما حضور داشت که مردم را برای سحری بیدار می‌کرد. جو و فضای ماه رمضان، فضای خیر و برکت بود. سال‌ها بعد آن فرد به کار خود پایان داد و از آنجا که لازم بود کسی وظیفه بیدار کردن روزه‌داران را بر عهده گیرد و آنها را برای خوردن سحری بیدار کند، من تصمیم گرفتم با انجام این وظیفه، برادر مسلمانم را یاری کنم.»

میشیل ایوب هر روز ساعت چهار صبح از خواب بیدار شده و با نقاره‌ای که در دست دارد، در حالی که با صدای زیبایش آواز "ای کسی که خوابیده‌‌ای، بیدار شو و به یگانگی خدای همیشگی شهادت بده ... از خواب برخیز و خدای رحمان را تسبیح بگو" می‌خواند، به همه کوچه‌های روستا می‌رود.

مردم روستا نیز با شنیدن صدای او از خواب بیدار شده، چراغ‌هایشان را روشن کرده و او را به خانه‌هایشان دعوت کرده و برایش دعا خیر می‌کنند. با بیدار شدن مردم مسلمان، میشیل، در حالی که لبخندی به لب دارد، به خانه باز می‌گردد تا ساعاتی استراحت کند، پیش از آنکه کار سخت خود در زمینه بنایی ساختمان را آغاز کند.

میشیل ایوب شهروند مسیحی روستای المکر که آیاتی از قرآن را نیز حفظ کرده و با افتخار می‌گوید که "عید شما هم عید من است" درباره پیامی که در این 14 سال تلاش کرده به گوش مردم جهان برساند، توضیح می‌دهد: «پیام من پیام صلح است. آرزو می‌کنم که صلح در تمام جهان عرب برقرار شود. [هر روز] کشتار می‌بینیم و می‌بینم که اوضاع در حال پسرفت است. نمی‌شود که انسان، انسان را بکشد. تنها راه‌حل این است که صلح در میان ما فراگیر شود.»