.
.
.

جمهوری موریس روابط دیپلماتیک خود با قطر را قطع کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جمهوری موریس با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد به دلیل آنکه حوادث اخیر خاورمیانه حجم دست داشتن قطر در اقدامات تروریستی و مخل امنیت منطقه را برملا کرده، روابط دیپلماتیک خود با دولت قطر را قطع می‌کند.

جمهوری موریس در بیانیه‌ای که درباره قطع روابط خود با قطر منتشر کرد بر حمایت خود از موضع پادشاهی عربی سعودی و همه کشورهای عربی که برای مبارزه با تروریسم و تقویت صلح جهانی تلاش می‌کنند، تاکید کرد.

در بیانیه‌ای که جمهوری موریس در این‌باره منتشر کرد آمده است: « اتفاقات اخیر خاورمیانه توجه ما را به نقشی که قطر در تروریسم منطقه‌ای و موضوعات مرتبط با ثبات ایفا می‌کند، جلب کرد. به همین دلیل حکومت موریس تصمیم گرفت تا زمانی که اطلاعات جدیدی که نقش قطر در موضوعات سابق‌الذکر را نفی کند، منتشر نشوند، روابط خود با دولت قطر را قطع کند.

حکومت موریس به شدت مخالف هرگونه اقدامات ترویستی و یا اقداماتی که از تروریسم حمایت می‌کنند، است. اتفاقات رخ داده تهدیدی واقعی برای اصول اساسی آزادی، دموکراسی و حاکمیت قانون است. تروریسم هیچ مرزی نمی‌شناسد و ماهیت بی‌رویه آن که قابل پیش‌بینی نیست، هر دولتی را نگران می‌کند. مایه تاسف است که دوره اخیر مملو از اقدامات تروریستی و افراط‌گرایی خشونت‌بار بود.حکومت موریس به شدت باور دارد که بی‌ثباتی در خاورمیانه موضوعی حساس است و به هیچ قیمتی نباید مورد تهدید واقع شود. اتحاد خاورمیانه زیربنای مبارزه با تروریسم است.

لذا حکومت موریس حمایت کامل خود از اقدامات پادشاهی عربی سعودی و دیگر کشورهای که در حال مقابله با هر گونه تهدیدی علی امنیت جهان اسلام هستند را اعلام می‌کند.»

پیش از این کشورهای پادشاهی عربی سعودی، امارات متحده عربی، جمهوری عربی مصر، پادشاهی بحرین، یمن، لیبی و مالدیو روابط دیپلماتیک خود را با دولت قطر قطع کرده بودند.

موریس کشوری جزیره‌ای در جنوب غربیاقیانوس هند است که در حدود 900 کیلومتری شرق ماداگاسکار واقع شده است. این جمهوری بجز جزیره موریس شامل جزیره‌های سنت برندون و رودریگوئس و جزایر آگالگا نیز می‌شود. موریس بخشی از جزایر ماسکارین به شمار می‌رود و جزیره فرانسوی رئونیون در 160 کیلومتری جنوب غربی آن قرار دارد. پایتخت موریس شهر پورت لوئیس است.