فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • زندان و تبعید سه فعال عرب اهوازی به دلیل فعالیت‌های فرهنگی

  منبع: دبی.العربیه

  سه فعال عرب اهوازی به دلیل فعالیت در زمینه آموزش زبان عربی و تشکیل یک موسسه خیریه برای کمک به نیازمندان از سوی دادگاه انقلاب به زندان و تبعید محکوم شدند.

  به گزارش سازمان حقوق بشر اهواز به نقل از منابع محلی شعبه چهارم دادگاه انقلاب اهواز به ریاست قاضی پور محمدی سه تن از فعالان مدنی عرب را به اتهام تبلیغ بر علیه نظام و تشکیل موسسه‌های غیردولتی به زندان و تبعید محکوم کرد.

  بر همین اساس عیسی دمنی، مجاهد زرگانی و حسین حیدری به یک سال زندان محکوم شده‌اند. قاضی پور محمدی علاوه بر یک سال زندان، برای عیسی دمنی تبعید به شهر تکاب را نیز در نظر گرفته است.

  فعالیت‌های این سه فعال عرب که به دلیل آنها به تبلیغ بر علیه نظام و تشکیل موسسه‌های غیردولتی محکوم شده‌اند، آموزش زبان عربی در یک آموزشگاه زبان، تشکیل یک گروه مدنی برای اصلاح قوانین عشایری و کاهش آثار منفی باورهای قبیله‌ای و همچنین تشکیل یک موسسه خیریه برای کمک به نیازمندان بوده است.

  سازمان حقوق بشر اهواز گزارش کرده است این سه فعال عرب ماه مارس گذشته دستگیر و حدود یک ماه و نیم در بازداشتگاه‌های مخفی وزارت اطلاعات در اهواز نگهداری شده و پس از آن تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شدند. شعبه 4 دادگاه انقلاب اهواز در روز شنبه 25 می 2017 تشکیل جلسه داد و احکام فوق‌الذکر را صادر کرد.

  حق این سه فعال عرب که فعالیت‌هایشان علاوه بر اینکه غیرقانونی نبود، با هیچ یک از قوانین جاری فعلی نیز تعارض نداشت، احکام ظالمانه‌ای صادر کرد. ایران دائما از روش سرکوب برای مقابله با هرگونه فعالیت کنشگران عرب، حتی اگر این فعالیت فرهنگی، اجتماعی و یا فعالیت انسانی خیرخواهانه باشد، استفاده می‌کند.

  در بیانیه سازمان حقوق بشر اهواز که در 25 می 2017 به همین مناسبت منتشر شد، آمده است: "این سازمان باور دارد که اقدامات مقامات امنیتی وقضایی ایران در اهواز و سرکوب جنبش‌ها و فعالیت‌های مسالمت‌آمیز فعالات عربی در راستای سیاست خفه‌کردن صدای مخالف و سرکوب جامعه مدنی است؛ سیاستی که فضای اجتماعی را از هرگونه فعالیت صلح‌آمیز خالی کرده و نسل جوان را به در پیش گرفتن روش‌های خشونت‌آمیز تشویق می‌کند. این سیاستی است که رژیم ایران سال‌هاست در پیش گرفته تا دلایل کافی برای سرکوب و برخورد خشونت‌آمیز را بر علیه مردم بی‌دفاع به کار برده، بدون آنکه ناچار باشد برای اینکار پاسخگو باشد."

  پیش از این نیز فعالان عرب اهوازی بارها به دلایل مختلف و حتی به دلیل فعالیت‌های انسان‌دوستانه دستگیر شده‌اند. در 18 می 2016، نیروهای امنیتی دو فعال اجتماعی به نام‌های رضا کعبی و علی جلالی را به دلیل جمع‌آوری كمک‌هاى مردمى براى سيل زدگان منطقه شعبيه شوشتر دستگیر کردند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران