.
.
.

سران «جی7» در اجلاس مربوط به تغییرات آب‌و‌هوا به توافق نرسیدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رهبران ۷ کشور ثروتمند جهان بعد از آنکه نتوانستند در مورد تغییرات آب و هوا به توافق برسند توجه خود را به قاره آفریقا و مشکلات آن معطوف کردند.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا روز جمعه به همتایان خود از کشورهای کانادا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و ژاپن گفت که دولت او هنوز در مورد تعهد آمریکا نسبت به توافق سال ۲۰۱۵ پاریس در مورد آب و هوا و کاهش آلاینده‌های کربنی تصمیمی نگرفته است.

رهبران اروپا از این موضوع که باید باردیگر در باره یک توافق که دوسال پیش تصمیم گیری کرده اند به بحث بنشینند ابراز ناراحتی کردند. تجارت جهانی از دیگر مسائل مورد اختلاف در این اجلاس بود.

در این اجلاس رهبران گروه جی۷ در مورد مبارزه با تروریسم و مسائل سیاست خارجی از جمله سوریه، لیبی و کره شمالی اتفاق نظر کامل داشتند. آنها همچنین در واکنش به بمبگذاری شهر منچستر که منجر به کشته شدن ۲۲ نفر شد قول دادند تا در برخورد با افراط‌گرایی اسلامی تلاش‌های خود را افزایش دهند.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا گفت: «تهدید تروریستی موضوعی است که تمامی کشورهای شرکت کننده با آن روبرو هستند و بیش از هرزمان دیگری باید عزم خود را برای مبارزه با آن جزم کنیم». خانم می در نشست جی۷ در روز شنبه شرکت نمی‌کند و بخاطر حمله منچستر این اجلاس را زودتر ترک کرده و به کشور خود بازگشته است.

رهبران گروه جی۷ که در جزیره سیسیل در ایتالیا گرد آمده اند قرار است روز شنبه با رهبران آفریقایی از کشورهای تونس، کنیا، اتیوپی، نیجر و نیجریه جلسه مشترکی برای بررسی مشکلات قاره آفریقا و راه‌های جلوگیری از مهاجرت پناهجویان از این قاره داشته باشند.

از سال ۲۰۱۴ تا کنون بیش از نیم‌ میلیون پناهجو وارد خاک ایتالیا شدند و فقط در روز جمعه مقامات این کشور خبر از ورود ۱۴۰۰ پناهجوی جدید دادند.