فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • نمایندگان پارلمان اروپا: انتخابات ايران آزاد وعادلانه نيست

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در ایران، 156 نماینده پارلمان اروپا با صدور بیانیه مشترکی روز پنجشنبه ۱۸ مه ۲۰۱۷ اعلام کردند "انتخابات در ایران آزاد و عادلانه نیست".

  در اين بيانيه در تبيين دلايل عدم دمكراتیک و آزاد توصیف کردن انتخابات ايران آمده است: " اپوزیسیون حق شرکت ندارد. تمامی کاندیداها باید اعتقاد قلبی خود را به اصل ولایت فقیه ابراز دارند. یک ارگان غیرمنتخب به نام شورای نگهبان، که اعضای آن توسط ولی فقیه، آیت الله خامنه‌ای منصوب می‌شوند، اکثر کاندیدها را رد صلاحیت می‌کند."

  قانون‌گذاران اروپایی همچنین با ابراز نگرانى نسبت به شمار بالای اعدام‌ها در ایران تاكيد کردند که " بیش از ۳۰۰۰ نفر در اولین دوره رئیس جمهور به اصطلاح معتدل، حسن روحانی به دار آویخته شده‌اند."

  نمایندگان پارلمان اروپا افزودند: "در یک سخنرانی علنی در تلویزیون ایران، روحانی اعدام‌ها را یک قانون خوب و قانون خدا توصیف کرد. وی همچنین حمایت کامل خودش را از بشار اسد به طور علنی ابراز داشته است، حتی بعد از حمله شیمایی در آوریل که بسیاری از مردم منجمله کودکان کشته شدند".

  نمایندگان پارلمان اروپا تاکید کردند "وزیر دادگستری دولت روحانی یک عضو کلیدی کمیته به اصطلاح مرگ بود که اعدام‌های دسته‌جمعی بیش از ۳۰ هزار زندانی سیاسی را مورد تایید قرار داد".

  در ادامه اين بيانيه آمده است: "رقیب اصلی روحانی در انتخابات، ابراهیم رئیسی، خودش همچنین یک عضو کمیته مرگ بود. رئیسی از سن جوانی هجده سالگی، معاون دادستان در تهران بود و همواره از مقامات بالای قضاییه ایران بوده که احکام اعدام هزاران مخالف سیاسی را صادر کرده است".

  در اين بيانيه به کارزار گسترده اپوزیسیون ایران براى تحريم انتخابات و فراخوان برای تغییر رژیم، اشاره شده است.

  نمایندگان پارلمان اروپا در پايان بیانیه مشترکشان، تاكيد كردند "هرگونه توسعه روابط با ایران باید به بهبود روشن حقوق بشر، حقوق زنان و توقف اعدام‌ها مشروط باشد".

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران