.
.
.

سعودی: شرکت ملی صنایع نظامی تاسیس می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شرکت دولتی صندوق سرمایه‌گذاری عمومی پادشاهی سعودی (PIF) روز چهارشنبه اعلام کرد شرکت دولتی ساخت تجهیزات نظامی را تاسیس می‌کند که برای هزاران نفر اشتغال‌زایی خواهد کرد.

شرکت PIF در بیانیه خود گفت که شرکت صنایع نظامی پادشاهی عربی سعودی (SAMI) بخشی از چشم‌انداز ۲۰۳۰ این کشور است.

برنامه چشم انداز ۲۰۳۰ پادشاهی سعودی با هدف کاهش اتکا به نفت و تنوع بخشیدن به درآمد‌های این کشور طراحی شده است.

در این بیانیه آمده است: «شرکت صنایع نظامی ابتدا در زمینه تولید و ارائه خدمات در ۴ بخش: سیستم‌های هوایی، سیستم‌های زمینی، اسلحه و موشک و الکترونیک دفاعی آغاز بکار می‌کند».

این شرکت کار «تعمیرات هواپیماهای ثابت-بال» و «ساخت و تعمیر وسایل پروازی بدون خلبان» را هم انجام خواهد داد.

PIF می‌گوید انتظار می‌رود که این شرکت ۴۰ هزار شغل جدید ایجاد کند- که بیشتر آن در بخش‌های فنی و مهندسی خواهد بود- و بیش از ۳۰ هزار فرصت شغلی غیرمستقیم و صدها شرکت کوچک و متوسط را تغذیه کند.

ولی‌ ولیعهد: ساخت و تعمیر پهپاد در برنامه است

شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز، ولی ولیعهد و جانشین نخست وزیر و وزیر دفاع پادشاهی سعودی در این ارتباط گفت: «در حالیکه پادشاهی سعودی یکی از ۵ کشور جهان در زمینه بودجه دفاعی و امنیتی در جهان است، اما فقط ۲ درصد این بودجه صرف خرید از منابع داخلی می‌شود».

ولی ولیعهد افزود: «SAMI یکی از ارکان دستیابی به چشم انداز ۲۰۳۰ است، که بر اساس آن ۵۰ درصد نیازهای نظامی پادشاهی از منابع و خریدهای داخلی تامین خواهد شد».

صندوق سرمایه گذاری عمومی سعودی PIF همچنین گفت که تاسیس شرکت صنایع نظامی ۱۴ میلیارد ریال سعودی معادل ۳.۷ میلیارد دلار به تولید ناخالص داخلی این کشور کمک می‌کند. این شرکت همچنین ۶ میلیارد ریال سعودی در زمینه تحقیقات نظامی سرمایه‌گذاری می‌کند.

این بیانیه می افزاید: «تا سال ۲۰۳۰ این شرکت دولتی جزو ۲۵ شرکت اول نظامی جهان قرار خواهد گرفت».

SAMI قرار است «از طریق سرمایه‌گذاری مشترک با سازندگان جهانی ساخت تجهییزات اولیه و شرکت‌های نظامی داخلی» این شرکت را تاسیس کند.

«SAMI واحد‌های تجاری جدید ایجاد خواهد کرد تا انطباق شرکت با آخرین دستاوردهای فنی در زمینه صنایع نظامی را تضمین کند».