فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آزمایش موشکی کره شمالی با هدف حمل کلاهک اتمی بزرگ

  منبع: دبی.العربیه.نت فارسی

  کره شمالی روز دوشنبه اعلام کرد که این کشور روز یکشنبه یک فروند موشک میان تا دور برد را در حضور کیم جونگ اون، رهبر این کشور با موفقیت آزمایش کرده است. این موشک قادر بوده «یک کلاهک بزرگ و سنگین اتمی» را حمل کند.

  خبرگزاری رسمی کره شمالی هشدار داد که سرزمین آمریکا در معرض موشک‌های این کشور قرار دارد و از آمریکا خواست تا این واقعیت را نادیده نگیرد.

  کره شمالی روز یکشنبه یک موشک بالستیک را آزمایش کرد که در دریا در نزدیکی ساحل روسیه فرود آمد و آمریکا این آزمایش را پیامی به کره جنوبی خواند که رییس جمهوری جدید این کشور خواستار گفتگو با پیونگ یانگ شده است.

  خبرگزاری کره شمالی گفت که این موشک را با زاویه تیز به گونه‌ای پرتاب کرده تا امنیت کشورهای همسایه را مخدوش نکند، و به ارتفاع ۲۱۱۱ کیلومتری زمین رسیده و مسافت ۷۸۷ کیلومتر را طی کرده است.

  متخصصان می‌گویند که موشک روز یکشنبه با زاویه تیز پرتاب شده و به همین دلیل مسافت کمی را طی کرده است. اما اگر این موشک با زاویه متعارف پرتاب شود می‌تواند مسافتی برابر با ۴ هزار کیلومتر را طی کند.

  این خبرگزاری گفت: «آزمایش این موشک مشخصات تاکتیکی و فنی آن را تایید می‌کند و به تازگی در مورد موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک‌های بزرگ و سنگین اتمی توسعه یافته است».

  به گفته این خبرگزاری: «اگر آمریکا دست به تحریک کره شمالی بزند، نمی‌تواند از عواقب سنگین تاریخی آن غافل شود. رهبر کره شمالی به آمریکا هشدار داده است که نباید این واقعیت را نادیده بگیرد که سرزمین آمریکا و عملیات دریایی این کشور در ساحل اقیانوس آرام اکنون در تیررس موشک‌های این کشور با قابلیت حمله‌های قوی می‌باشد».

  گفته می‌شود که کره شمالی اکنون موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل سلاح اتمی در اختیار دارد که می‌تواند به سرزمین آمریکا برسد.

  فرماندهی اقیانوس آرام ارتش آمریکا گفت که موشک آزمایش شده «با موشک‌های بالستیک قاره‌پیما مطابقت ندارد».

  اجلاس شورای امنیت

  دیپلمات‌ها روز یکشنبه گفتند که شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی آزمایش اخیر موشکی کره شمالی در روز سه‌شنبه تشکیل جلسه خواهد داد. این اجلاس به درخواست آمریکا، کره جنوبی و ژاپن برگزار می‌شود.

  نیکی هیلی، رییس هیات نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد گفت که آزمایش اخیر موشکی پیامی به مون جان این، رییس جمهوری جدید کره جنوبی است که روز چهارشنبه سوگند یاد کرد.

  هیلی گفت: «باید شرایط روحی رهبر کره شمالی را در نظر گرفت که در وضعیت هراس بسر می‌برد و نگران هر‌آنچیزی است که در اطرافش می‌گذرد».

  منابع کره جنوبی و ژاپن نیز قابلیت‌های موشک آزمایش شده کره شمالی را تایید کردند. یک سازمان آمریکایی دیدبان کره شمالی گفت: «آزمایش موشکی موفقیت آمیز کره شمالی از نظر عملکرد در میان آزمایش‌های قبلی موشکی این کشور بیسابقه بوده است».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران