.
.
.

کشوری که تنها 5 روز پس از تاسیس، منحل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کشورهای زیادی وجود دارد که از هزاران سال پیش تا کنون حضور داشته‌اند، لیکن در نقطه مقابل کشورهایی نیز بوده‌اند که زمانی آمده و زمانی رفته‌اند و چه بسا کسی نامی از آنها نشنیده باشد.

آیا می‌دانستید کشوری وجود دارد که فاصله برآمدن و انحلال آن تنها 5 روز است؟

صومالیلاند یا سرزمین صومالی یکی از عجیب‌ترین کشورهاست. این کشور از زمان تاسیس در 1960 میلادی تا کنون آباد نشده است. دولت این کشور تا کنون پابرجاست ولی به شکل غیرقانونی.

زمانی که نیروهای اروپایی در قرن نوزدهم میلادی به آفریقا سرازیر شدند، صومالی که امروز می‌شناسیم، مجموعه‌ای پادشاهی‌های کوچک بود که شاخ آفریقا را تشکیل می‌دادند.

در دهه هشتاد قرن نوزدهم میلادی، ایتالیایی‌ها که در موضوع استعمار تازه‌کار به شمار می‌آمدند به اقیانوس هند روی آوردند و بریتانیایی‌ها با پادشاهی‌های محلی خلیج عدن به توافق رسیدند.

در سال 1960 که دوران امپراطوری‌ها رو به افول بود، بریتانیا و ایتالیا توافق کردند به سرزمین‌های صومالی که به عنوان مستعمره در اختیار داشتند، استقلال بدهند. در آوریل 1960 دو طرف صومالیلاند در موگادیشو دیدار کردند و بریتانیایی‌ها در 26 ژوئن همان سال با استقلال صومالیلاند موافقت کردند با این توضیح که با اقلیم صومالی که پنج روز پس از آن از سوی ایتالیایی‌ها به استقلال می‌رسد، ادغام شود.

در آن پنج روز، صومالیلاند در ساحل عدن یک کشور مستقل به شمار می‌رفت و پایتخت آن کشور شهر هرجیسا بود و پس از پنج روز صومالیلاند با جمهوری تازه‌تاسیس صومالی ادغام شد.

در سال 1991 و پس از جنگ داخلی خونین در صومالی، صومالیلاند مجددا اعلان استقلال کرد. این کشور خودمختار در حال حاضر پرچم، رئیس‌جمهوری، پارلمان، ارتش، پلیس، دادگستری و واحد پولی خاص خود را دارد، با اینحال تا کنون هیچ کشور دیگری، صومالیلاند را به رسمیت نشناخته است.

مردم این کشور با اینکه هنوز هیچ کس کشور آنها را به رسمیت نشناخته، خود را میراث‌دار قانونی کشوری می‌دانند که در 26 ژوئن 1960 تاسیس و پنج روز بعد در 1 ژوئیه 1960 منحل شد.