فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ترامپ دستور مسلح کردن جنگجویان کُرد سوریه را صادر کرد

  منبع: دبی.العربیه.نت فارسی

  وزارت دفاع آمریکا روز سه‌شنبه 9 مه اعلام کرد دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا دستور مسلح کردن جنگویان کُرد را صادر کردهو این دستور برای موفقیت در عملیات حمله برای بازپسگیری شهر الرقه در سوریه از گروه داعش ضروری است.

  آنکارا شبه نظامیان کرد «یگان‌های مدافع خلق» سوریه را که در ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا حضور دارند، شاخه‌ای از حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) می‌داند که از سال 1984 در منطقه جنوب شرقی ترکیه دست به شورش زده است.

  به گزارش رویترز، هنوز ترکیه نسبت به این دستور ترامپ واکنش نشان نداده است، در حالی که رجب طیب اردوغان قرار است هفته آینده با ترامپ دیدار کند.

  دانا وایت، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا که همراه جیم ماتیس، وزیر دفاع آمریکا به لیتوانی سفر کرده به خبرنگاران گفت: «ما از نگرانی‌های امنیتی ترکیه کاملا آگاه هستیم. ما به ملت و دولت ترکیه اطمینان می‌دهیم که آمریکا متعهد به جلوگیری از خطرات امنیتی برای متحد خود در ناتو است».

  یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود گفت تجهییزاتی که برای جنگجویان کرد ارسال خواهد شد شامل سلاح‌های سبک، مهمات، مسلسل، خودروهای زرهی و ادوات مهندسی است.

  وایت گفت تجهییراتی که برای نیروهای سوریه دموکراتیک ارسال خواهد شد موردی و تدریجی خواهد بود.

  به گزارش وزارت دفاع آمریکا، ماتیس روز سه‌شنبه با فکری ایشیک، وزیر دفاع ترکیه تلفنی گفتگو کرده است. در باره واکنش ایشیک به تصمیم ترامپ گزارشی منتشر نشده است، اما پنتاگون گفت که دو طرف بر «حمایت خود از صلح و ثبات در عراق و سوریه» تاکید کرده‌اند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران