.
.
.

رییس جمهوری جدید کره جنوبی وعده رسیدگی فوری به بحران شبه‌جزیره را داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مون جو این، رییس جمهوری جدید کره جنوبی روز چهارشنبه ضمن ادای سوگند وعده داد فورا به زیاده‌خواهی‌های اتمی کره شمالی بپردازد و روابط این کشور با آمریکا و چین را تنش‌زدایی کند.

مون در اولین سخنرانی خود به عنوان رییس جمهوری کره جنوبی گفت تنش امنیتی در شبه جزیره کره را برطرف می کند و برای حل اختلاف‌ها برسر سیستم دفاع موشکی آمریکا که در کره جنوبی نصب شده با واشنگتن و پکن مذاکره خواهد کرد.

در اولین انتصاب‌ها مون ۲ نفر از نزدیکان خود، که از سال ۲۰۰۰ درگیر پرونده کره شمالی هستند را به پست های نخست وزیری و وزارت اطلاعات کره جنوبی منصوب کرد. مجلس کره باید این انتصاب ها را تصویب کند.

به گزارش رویترز، مون سریعا کابینه کره جنوبی را تشکیل می دهد تا به خلاء ناشی از برکناری رییس جمهوری پیشین این کشور به اتهام فساد پایان دهد.

مون گفت: «من فورا سعی خواهم کرد بحران امنیتی را حل کنم. اگر لازم باشد به آمریکا سفر می‌کنم. من به پکن و توکیو می‌روم و اگر شرایط مناسب باشد به پیونگ یانگ هم خواهم رفت».

نصب سیستم دفاع موشکی توسط آمریکا در کره جنوبی باعث خشم چین، شریک اصلی تجاری این کشور شده است. چین معتقد است رادارهای قوی این سیستم موشکی تهدیدی امنیتی برای این کشور است.

مون ۶۴ ساله همچنین گفت پیوندهای پنهان بین تجارت و دولت را که باعث رسوایی‌های مالی در این کشور شده از بین خواهد برد. مون گفت: «من با دست خالی به این مقام رسیده‌ام و با دست خالی هم این مقام را ترک خواهم کرد».