فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ترامپ مدیر FBI را از کار برکنار کرد

  منبع: دبی.العربیه.نت فارسی

  دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه 9 مه، جیمز کامی، مدیر اف.بی.آی (پلیس فدرال آمریکا) را از کار برکنار کرد. کامی مسئول تحقیق در باره مداخله روسیه در رقابت‌های انتخاباتی آمریکا در سال 2016 بود.

  ترامپ گفت کامی را به دلیل نحوه بررسی رسوایی ایمیل‌های هیلاری کلینتون، رقیب انتخاباتی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته از کار برکنار کرده است.

  این اقدام ترامپ بدگمانی‌هایی را در میان دموکرات‌ها و دیگران در واشنگتن ایجاد کرده که احتمالا کاخ سفید قصد دارد تحقیقات اف.بی.آی در مورد روسیه را متوقف کند.

  به گفته مقامات حزب دموکرات این اقدام ترامپ شبیه رویداد تاریخی دیگری است موسوم به «قتل عام شنبه شب» که در سال 1973 و در جریان رسوایی واترگیت در آمریکا اتفاق افتاد و در آن ریچارد نیکسون، رییس جمهوری وقت آمریکا دادستان ویژه تحقیق رسوایی واترگیت را اخراج کرد.

  مقامات کاخ سفید هرگونه انگیزه سیاسی در این تصمیم ترامپ را رد می‌کنند.

  چاک شومر، سناتور دموکرات به رویترز گفت که با ترامپ در این باره صبحت کرده و به او گفته با برکناری کامی «اشتباه بزرگی مرتکب شده است».

  ریچارد بور، سناتور جمهوریخواه رییس کمیسیون اطلاعات سنا هم گفت از زمان چنین تصمیمی شگفت زده شده است.

  بور گفت: «به نظر من اخراج او فقدانی برای اف.بی.آی و مردم آمریکا است».

  سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا در ژانویه طی گزارشی اعلام کردند ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه تلاش کرده در انتخابات 2016 آمریکا به نفع ترامپ مداخله کند.

  روسیه بارها مداخله در انتخابات امریکا را تکذیب کرده و دولت ترامپ هرگونه ارتباط با روسیه را تکذیب کرده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران