.
.
.

ترامپ از روسیه خواست تا اسد و ایران را مهار کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کاخ سفید آمریکا چهارشنبه 10 مه اعلام کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور در دیدار با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه بر ضرورت تلاش برای پایان بحران سوریه تاکید کرد و از روسیه خواست تا نظام بشار اسد و ایران را، مهار کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ گفت: «همگان برای متوقف کردن کشتار وحشتناک در سوریه تلاش می‌کنند».

رئیس جمهوری آمریکا همچنین دیدار با لاوروف را «بسیار خوب» ارزیابی کرد.

لاوروف: روسیه طرحی برای خروج از سوریه ندارد

در کنفرانسی خبری که پس از این دیدار برگزار شد، لاوروف اظهار داشت که در جلسه‌اش با ترامپ، درباره اوضاع سوریه، گفت‌وگو کرد.

وزیر امور خارجه روسیه بر همکاری با دولت ترامپ برای اجرای توافق مناطق کم تنش در سوریه که نتیجه نشست آستانه پایتخت قزاقستان بود، تاکید کرد و گفت تلاش‌ها برای رساندن کمک‌های بشر دوستانه به غیرنظامیان در مناطق محاصره شده، در جریان است.

در نشست آستانه، روسیه، ترکیه ایران، بر سر ایجاد چهار منطقه کم تنش در سوریه به توافق رسیدند.

لاوروف وجود جدول زمانبدی شده یا طرحی برای خروج روسیه از سوریه را رد و بر ضرورت «شکست تروریسم و دست‌یابی به راه حلی به جای خلاص شدن از یک شخص» تاکید کرد.

او افزود که با رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا بر سر از سرگیری مذاکرات سوریه گفت‌وگو کرده است.

او خاطرنشان کرد که با ترامپ بر سر ادامه گفت‌وگو میان واشینگتن و مسکو در مسائل مختلف، توافق کرده است و افزود: «صفحه جدیدی در روابط با دولت جدید آمریکا گشوده خواهد شد».

لاوروف دولت باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا را به برخورد فریبکارانه با دیپلمات‌های روس متهم و خاطرنشان کرد که مسکو، به بیرون راندن دیپلمات‌هایش از واشینگتن در واپسین روزهای دولت گذشته ایالات متحده، واکنش نشان نداد.

او همچنین گفت که با ترامپ بر سر تحریم‌های آمریکا علیه روسیه بحث نکرده زیرا اقدامی یکجانبه بود.

درباره اتهام مسکو به دخالت در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، لاوروف گفت: «این اتهامی بسیار عجیب است. البته در کشورهای مختلف، شاهد زیاده‌گویی‌های طرف بازنده در انتخابات هستیم».

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه

پیش از دیدار با ترامپ، لاوروف با رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا دیدار و بر سر دو بحران اوکراین و سوریه، گفت‌وگو کرد.

پیش از این نشست، تیلرسون به خبرنگاران گفت: «می‌خواهم به وزیر امور خارجه روسیه خوش‌آمد بگویم و از سفرش به واشینگتن تشکر کنم. امیدوارم گفت‌وگوها و تبادل نظر ما ادامه یابد».

سفر لاوروف به آمریکا در میانه جوی از تنش در واشینگتن پس از برکناری ناگهانی جیمز کومی رئیس دفتر تحقیقات فدرال FBI صورت می‌گیرد. این اقدام در حالی صورت گرفت که تحقیقاتی درباره روابط احتمالی میان نزدیکان ترامپ با روسیه در جریان تبلیغات انتخاباتی سال 2016 آمریکا، روی می‌دهد.