فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آنکارا: مسلح سازی کُردها تهدیدی برای ترکیه است

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  تصمیم آمریکا برای مجهز کردن جنگجویان کُرد واحدهای حمایت از خلق در سوریه به منظور آماده کردن آن‌ها برای عملیات آزاد سازی شهر الرقه سوریه از تصرف گروه داعش، خشم و نگرانی مقام‌های آنکارا را برانگیخت تا جایی که این اقدام را «تهدیدی برای ترکیه» دانستند.

  این تحولات دو هفته پیش از سفر رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به آمریکا و دیدارش با دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور صورت می‌گیرد.

  مولود چاووش اغلو وزیر امور خارجه ترکیه، چهارشنبه 10 مه، تصمیم آمریکا برای مسلح کردن واحدهای حمایت از خلق (کُرد) را تهدیدی برای ترکیه دانست.

  آنکارا واحدهای حمایت از خلق را امتدادی برای حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) می‌داند. این حزب از سال 1984 با دولت مرکزی ترکیه در حال جنگ است. آنکارا، واشینگتن و اتحادیه اروپا، این حزب را، گروهی تروریستی می‌دانند.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، مولود چاووش اغلو گفت اسلحه‌ای که پیشتر به واحدهای حمایت از خلق داده شده بود، به حزب کارگران کردستان رسید.

  او افزود: «حزب کارگران کردستان و واحدهای حمایت از خلق، دو گروه تروریست هستند و جز در نام، فرقی با یکدیگر ندارند. هر اسلحه‌ای که به دست واحدهای حمایت از خلق برسد، تهدیدی برای ترکیه است».

  آمریکا، واحدهای حمایت از خلق را، شریکی در جنگ علیه گروه داعش در شمال سوریه می‌داند و مسلح کردن آن را برای شکست داعش در شهر الرقه، ضروری می‌بیند.

  واحدهای حمایت از خلق، تصمیم ایالات متحده برای مسلح کردم جنگجویانش را عامل موثری برای به دست آوردن نتایج سریع در جنگ علیه داعش دانست که می‌تواند «به ایفای نقشی بزرگتر از سوی واحدها در جنگ علیه تروریسم» بیانجامد.

  از سویی بن علی یلدریم نخست‌وزیر ترکیه هم تصمیم برای مسلح سازی واحدهای حمایت از خلق را «دارای نتایج منفی برای آمریکا» دانست.

  او که پیش از سفر به لندن پایتخت بریتانیا در کنفرانسی خبری سخن می‌گفت، اظهار داشت: «دولت آمریکا همچنان فرصت دارد تا حساسیت‌های ترکیه در قبال حزب کارگران کردستان را، مورد توجه قرار دهد. اما اجرای تصمیم کنونی دارای نتایج منفی برای ایالات متحده آمریکا است».

  فکری اشیک وزیر دفاع ترکیه نیز در مصاحبه با شبکه «ان تی وی» گفت: «نباید انتظار داشت ترکیه از عملیاتی نظامی در سوریه حمایت کند که شامل گروه‌های تروریستی می‌شود».

  تبلیغات