.
.
.

فشار افزایش تولید آمریکا و کاهش تقاضای چین بر بازار نفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روز سه‌شنبه نفت در بازارهای جهانی به دلیل نگرانی از کاهش تقاضای چین و افزایش تولید نفت از سوی آمریکا با کاهش قیمت روبرو شد.

به گزارش رویترز شاخص نفت برنت در روز سه‌شنبه به ۴۹.۳۷ دلار برای هر بشکه رسید که نسبت به قیمت ۴۹.۶۰ دلار در روز پیش از ان شاهد کاهش قیمت بود. شاخص نفت تکزاس هم روز سه شنبه ۴۶.۴۶ دلار برای هر بشکه رسید.

معامله‌گران می‌گویند که بازارهای نفتی تحت فشار افزایش مداوم تولید از سوی آمریکا به ویژه تولید نفت شیل و نگرانی از کند شدن آهنگ اقتصاد چین قرار دارد.

از نیمه سال ۲۰۱۶ به این سو تولید نفت آمریکا ۱۰ درصد افزایش داشته و به ۹.۳ میلیون بشکه در روز رسیده که نزدیک به سطح تولید دو ابر تولید‌کننده نفت پادشاهی سعودی و روسیه است.

بانک آمریکایی گلدمن ساش گفت تولید‌کنندگان نفت شیل در آمریکا صنعت نفت را با «تغییر بنیادی» روبرو کرده است. این شرکت‌ها بسیار سریع‌تر از تولید کنندگان سنتی نفت قادر به بالابردن سطح تولید خود هستند.

بانک آمریکا نیز یک دلیل دیگر کاهش قیمت نفت را کاهش تقاضا عنوان کرده است. این بانک در بیانیه خود گفت: «رشد تقاضای نفت در سال جاری پایین تر از سطح انتظار بود و به همین دلیل شاهد کاهش قیمت نفت و سود پالایشگاه‌ها در روزهای اخیر بوده ایم».

کارشناسان بازار نفت می‌گویند نگرانی از رشد اقتصاد چین و آهسته تر شدن آهنگ صادرات و واردات این کشور دلیل دیگر کاهش قیمت نفت است.

خالد الفالح، وزیر انرژی پادشاهی سعودی، روز دوشنبه گفت این کشور «هرآنچه که لازم باشد» برای برقراری تعادل در بازار نفت انجام خواهد داد. به گفته الفالح بازارهای نفت در طی دوسال گذشته با افزایش تولید روبرو بوده و به همین دلیل قیمت نفت به زیر ۵۰ دلار برای هربشکه رسیده است.

کشورهای عضو اوپک و روسیه سال گذشته توافق کردند برای کاهش عرضه در بازار نفت از ابتدای سال جاری تولید نفت روزانه خود را به میزان ۱.۸ میلیون بشکه کاهش دهند.