.
.
.

دیدار رکس تیلرسون با وزیر خارجه روسیه در واشینگتن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه میزبان سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در واشنگتن خواهد بود تا به گفتگو در باره درگیریها در سوریه و اوکراین بپردازند. این اولین سفر لاوروف به واشنگتن از سال ۲۰۱۳ به این سو است.

به گزارش والستریت ژورنال، این دیدار پس از آن صورت می‌گیرد که جیم ماتیس، وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه به خبرنگاران گفت آمریکا «به دقت» توافق روسیه، ترکیه و ایران در مورد برقراری «مناطق کم تنش» در سوریه را زیرنظر دارد.

در این توافق که در کنفرانس آستانه، پایتخت قزاقستان بدست آمد، چندین استان سوریه به عنوان مناطق کم تنش در نظر گرفته شده‌اند که درگیریها و حمله‌های هوایی در آنها پایان خواهد یافت و کمک‌های انساندوستانه و اضطراری به آنها ارسال خواهد شود.

روسیه هفته گذشته گفت که جنگنده‌های آمریکا حق پرواز برفراز این مناطق کم تنش را نخواهند داشت، اما آمریکا در واکنش اعلام کرد این کشور در جنگ با داعش به هرکجا که بخواهد پرواز خواهد کرد.

آمریکا همچنین به دلیل حضور ایران در این توافق نسبت به موثر بودن آن ابراز تردید کرد.

ماتیس روز دوشنبه گفت آمریکا در گفتگوهای مربوط به نحوه اجرای این توافق شرکت دارد. آمریکا یکی از طرف‌های این توافق نبوده و در این گفتگوها با عنوان ناظر شرکت داشته است.

ماتیس گفت: «مرزهای دقیق این مناطق تحت بررسی است، اما محل کلی آن روشن شده است. ما آنها را در دست بررسی داریم و هنوز مشخص نشده است...چه کسی امنیت آنها را تضمین می‌کند، چه کسی تعهد سپرده است و چه کسی نباید وارد آن بشود. همه این جزییات باید مشخص شود و ما روی آن کار می‌کنیم».

وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه گفت در دیدار روز چهارشنبه تیلرسون و لاوروف «راه حل سیاسی مناقشه سوریه» و کاهش درگیریها و ارسال کمک‌ها مورد بحث قرار می‌گیرد.

در این دیدار همچنین مناقشه اوکراین و اجرای کامل آتش بس و توافق صلح مینسک که در سال ۲۰۱۵ منعقد شد پیگیری خواهد شد.