.
.
.

حزب جدید ماکرون و کنترل مجلس فرانسه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روز دوشنبه ایمانوئل ماکرون، رییس جمهوری جدید فرانسه کار خود را با اولین چالش پیش روی برای بدست گرفتن کنترل مجلس این کشور شروع کرد.

ماکرون کار دشوار برقراری تعادل بعد از پیروزی قاطع خود بر مارین ‌لوپن، نامزد حزب راست‌گرای اتحاد ملی را در پیش روی خود دارد.

حزب تازه تاسیس ماکرون، «ان‌ماقش» باید با احزاب حاضر در مجلس این کشور ائتلاف پایداری را بوجود آورد تا در انتخابات مجلس که در اوایل ماه آینده برگزار می‌شود بتواند اکثریت لازم را بدست آورد.

به گزارش روزنامه آمریکایی والستریت ژورنال، در رقابت‌های انتخاباتی ماکرون وعده داده بود که حزب او صحنه سیاسی این کشور را نوسازی خواهد کرد، اما بده‌بستان‌های سیاسی برای برقراری ائتلاف و واگذاری پست‌های کابینه به احزاب موجود فرانسه می‌تواند این وعده‌ها را به خطر بیاندازد.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا روز دوشنبه پیروزی ماکرون را تبریک گفت و خواستار همکاری نزدیک با رهبر جدید فرانسه برای برخورد با چالش‌های مشترک شد. دو رهبر قرار است در ۲۵ ماه مه در کنفرانس سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در بروکسل با یکدیگر دیدار کنند.

یکی از اولین وظایف ماکرون تعیین نخست وزیر فرانسه به عنوان رییس کابینه است.

اگر ماکرون نتواند در انتخابات پیش رو بیش از نیمی از ۵۷۷ کرسی نمایندگی مجلس را با خود متحد کند، به رهبری نمادین در عرصه سیاسی فرانسه تنزل خواهد کرد و معمولا در چنین شرایطی این نخست وزیر خواهد بود که از حزب مخالف کنترل امور را بدست خواهد گرفت.