.
.
.

برخورد احتیاط‌ آمیز اروپا با اصلاحات پیشنهادی ماکرون

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اروپا روز دوشنبه از پیروزی ایمانوئل ماکرون، رییس جمهوری جدید فرانسه و برنامه او برای بازسازی اقتصاد داخلی این کشور و تقویت همبستگی اروپایی استقبال کرد و از او خواست تا در باره برنامه‌های خود بیشتر توضیح بدهد.

ماکرون وعده داده اقتصاد بی‌رمق فرانسه را با سیاست‌های جدید مالی و تغییرات در بازار کار رونق دهد. او همچنین از ۱۹ کشور عضو اتحادیه اروپا خواسته تا برای پشتیبانی از اقتصادهای منطقه‌ای در درون این اتحادیه بودجه‌ خود را ادغام کنند.

رهبران اروپا در بروکسل و برلین روز دوشنبه از ماکرون خواستند تا سهم فرانسه را در این اتحادیه ادا کند و خاطرنشان کردند که اقدام‌های او را از نزدیک زیر نظر خواهند داشت.

آنگلا مرکل، نخست وزیر آلمان روز دوشنبه ضمن ستایش از ماکرون با عنوان «مدافع جسور اتحادیه اروپا»، از او خواست تا ابتدا به تغییرات دشوار داخلی بپردازد، زیرا این تغییرات به نفع فرانسه است.

مرکل در مورد پیشنهاد ماکرون در مورد ادغام بودجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا و پشتیبانی مالی آلمان از این پیشنهاد گفت: «با توجه به شرایط کنونی آلمان، فکر نمی‌کنم اکنون وقت مناسبی برای تغییر اولویت‌ها باشد. پشتیبانی آلمان نمی‌تواند جای تغییر سیاست‌ها در فرانسه را بگیرد. فرانسه باید تصمیم خودش را بگیرد».

دیپلمات‌ها در اتحادیه اروپا بر این باور هستند تازمانی که ماکرون توانایی خود در عرصه سیاست داخلی فرانسه را نمایان نسازد، نمی‌تواند کار زیادی در تغییر رویه آلمان انجام دهد. این دیپلمات‌ها می‌گویند فرانسه باید کسر بودجه خود را به زیر ۳ درصد تولید ناخالص ملی برساند و همچون ایتالیا و اسپانیا بیمه‌های بیکاری خود را کاهش دهد.

این دیپلمات‌ها پیش‌بینی می‌کنند پاریس و برلین در ماه‌های آینده در زمینه یکپارچگی هرچه بیشتر اتحادیه اروپا در امور دفاعی و سیاست خارجی همکاریهای بیشتری خواهند داشت.