.
.
.

از هر سه فرانسوی یک نفر رای سفید داده یا رای نداده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آمارهای انتخابات ریاست‌جمهوری در فرانسه نشان داد، از هر سه رای‌‌دهنده فرانسوی یک نفر رای سفید داده یا اصلا رای نداده است. این آمار از سال 1969 تا کنون بی‌سابقه است.

به گزارش فرانس‌پرس، در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه که با پیروزی امانوئل ماکرون بر رقیب راست‌گرایش مارین لوپان به پایان رسید، از هر سه رای‌‌دهنده فرانسوی یک نفر رای سفید داده یا اصلا رای نداده است.

این آمار از دور دوم انتخابات سال 1969 که در آن آلان بوهیر و ژرژ پومپیدو رقابت کرده و پومپیدو توانست بر رقیبش فائق شود، سابقه ندارد.

در آماری که وزارت کشور فرانسه عصر یک‌شنبه 7 می 2017 درباره بیش از 80 درصد رای‌دهندگان منتشر کرد، 24.52 درصد از واجدین شرایط رای نداده‌اند. در دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه، 22.63 درصد از واجدین شرایط رای نداده بودند. این آمار در دور دوم انتخابات 1969 میلادی، 31.44 درصد بود.

علاوه بر این آمار بالای کسانی که شرکت نکرده‌اند، وزارت کشور فرانسه از وجود 12 درصد رای سفید و یا رای باطله در میان اوراق رای به صندوق انداخته شده، خبر داد.

آن ژادو، استاد علوم سیاسی دانشگاه لورین، در این‌باره به فرانس‌پرس گفت: «این یعنی یک نفر از هر سه فرانسوی ترجیح داده هیچ‌کدام از دو کاندیدا را انتخاب نکند و این آمار بسیار بالایی برای انتخابات ریاست‌جمهوری است.»

از سال 1969 به این سو، این اولین باری است که نسبت مشارکت مردم در انتخابات دور دوم، کمتر از دور اول است.

خانم ژادو افزود: «برخلاف انتخابات سال 2002، وجود راست افراطی در دور دوم انتخابات، برخلاف دور اول نتوانست بسیج عمومی رای‌دهندگان بیانجامد.»

در انتخابات سال 2002 فرانسه، تعداد کسانی که از رای دادن امتناع کردند، در دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری به رکورد 28.4 درصد رسید، لیکن راه‌یابی ژان ماری لوپن، پدر مارین لوپن و بنیانگذار حزب جبهه ملی فرانسه، باعث حضور پررنگ مردم پای صندوق‌های رای شد. این موضوع منجر به کاهش نسبت کسانی که رای نداده‌اند به 20.3 شد.

اگر چه افزایش تعداد رای‌های سفید در دو دوره انتخابات امری طبیعی است، لیکن این‌بار به دلیل غیب دو حزب اصلی فرانسه، تعداد آرای سفید در دور دوم چهار برابر دور اول بود.

آن ژادو در این‌باره توضیح داد: «رای سفید یک اعتراض مدنی به انتخابات است، زیرا که نشان از پای‌بندی رای‌دهنده به حق انتخاب، علیرغم عدم قبول هر دو نامزد از سوی اوست.»