.
.
.

‎انتقال دو کوه یخ از قطب جنوب به امارات برای باران‌سازی و تغییر آب و هوا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رویایی که 192 سال پیش به ذهن بشر رسید، حالا به دست یک مهندس اماراتی قابلیت تحقق یافته است. این رویا چیزی نیست جز جابجایی یک کوه یخی عظیم، از قطب جنوب با هدف تامین آب شیرین امارات و تغییر آب و هوای منطقه.

در دهه هفتاد میلادی، سعودی‌های این ایده را مطرح کردند، لیکن امکانات و شرایط آن زمان اجازه تحقق این ایده را نداد. حالا با توجه به تغيير شرایط و پیشرفت امکانات امروزی، یک مهندس 37 ساله اماراتی تصمیم گرفت، با همکاری یک شرکت فرانسوی، یک کوه عظیم‌الجثه یخی را 9200 کیلومتر جابجا کرده و از قطب جنوب به سواحل امارات متحده عربی برساند.

این سفر دور و دراز، از قطب جنوب آغاز شده و از طریق عبور از اقیانوس هند به بندر فجیره در دریای عرب منتهی می‌شود. پیش‌بینی می‌شود یک سوم این کوه یخی در این مسیر 9 هزار کیلومتری ذوب شود، لیکن آنچه باقی می‌ماند، حاوی 20 میلیارد لیتر آب شیرین است که آب مورد نیاز امارات متحده عربی را برای 5 سال تامین خواهد کرد. این موضوع می‌تواند باعث صرفه‌جویی در میلیون‌ها دلاری می‌شود که اماراتی‌ها سالانه برای خرید آب‌های معدنی وارداتی پرداخت می‌کنند.

جورجیس موگین مهندس فرانسوی که قرار است در این پروژه با طرف اماراتی همکاری کند، 45 سال پیش شرکتی در زمینه حمل و نقل قطعات یخی تاسیسی کرد و آن را Iceberg Transport International نامید. این شرکت تجهیزاتی در اختیار دارد که می‌تواند با استفاده از آنها قطعات غول‌پیکر یخی را از قاره‌ای به قاره دیگر حمل کنند.

این شرکت همینک یک قطعه یخی آماده فروش دارد که به گزارش روزنامه انگلیسی تایمز، بیش از 3 کیلومتر طول دارد. ضخامت بخشی از این قطعه یخی که در زیر آب قرار دارد، 300 متر است و این قطعه یخی بزرگ اینک در فاصله 1920 کیلومتری ساحل شمال قطب جنوب مستقر شده است. این قطعه آماده فروش باید به بندر فجیره در دریای عرب یدک شود و در فاصله 24 کیلومتری ساحل متوقف شود و پس از آن کشور و مردم امارات متحده عربی از برکات آن بهره‌مند شوند.

اولین کوه یخی در دو سال آینده

داده‌های مربوط به این پروژه و کوه یخی را عبدالله الشحی، مهندس 37 ساله اماراتی و مدیر اجرایی دفتر مشاوره ملی در ابوظبی در گفتگو با سی‌ان‌ان اعلام کرد. به گفته الشحی، اجرای این پروژه می‌تواند به غنای طبیعی امارات کمک کرده و به شکل اساسی، تغییر دهد.

الشحی افزود: «مطالعه‌های فنی و بررسی‌های اقتصادی انجام پروژه جابجایی دو کوه یخی آماده تحویل، به دولت امارات تقدیم شده است. اولین کوه یخی در سه ماهه اول سال 2019 با استفاده از تجهیزات و کشتی‌های ویژه از قطب جنوب به سواحل استرالیا و از آنجا به بندر فجیره یدک خواهد شد.»

به گفته مدیر اجرایی دفتر مشاوره ملی امارات، کشاندن این توده عظیم یخی به منطقه‌ای با رطوبت بالا در دریای عرب، بخار آب را در منطقه افزایش داده و با ایجاد یک منطقه کم‌دما در آنجا، ابرهای سرگردان بالای دریا را به خود جذ می‌کند. این موضوع می‌تواند در تمام طول سال باران‌ به همراه داشته باشد.

عبدالله الشحی افزود: « وجود کوه‌های یخی در سواحل فجیره این منطقه را به یک منطقه گردشگری مهم مبدل کرده و می‌تواند نقش بسیار مهمی در تبدیل صحرای امارات به منطقه‌ای با پوشش گیاهی و سرسبز مبدل کند. این اتفاق تنها در عرض یک دهه رخ خواهد داد. این دقیقا همان شرایط طبیعی است که شبه جزیره عربی در میلیون‌ها سال پیش داشته و مملو از دشت‌های سرسبز بوده که انواع گونه‌های حیات را در خود داشته است. تغییرات آب و هوایی در طی میلیون‌ها، سال امارات را صحرایی مبدل کرده است که معدل بارش باران در آن تنها، 78 میلیمتر در سال است.»

این مهندس اماراتی درباره بودجه مورد نیاز این پروژه گفت: «هزینه‌های این پروژه در مقایسه با ره‌آوردهای مثبت آن برای امارات و همچنین در مقایسه با هزینه‌ای که اماراتی‌های برای آب شیرین می‌پردازند، قابل مقایسه نیست.»

ایده چرچیل برای ساختن یک ناوهواپیما بر یخی

این ایده اولین بار در 192 سال پیش، یعنی در سال 1825 مطرح شد. در آن زمان پیشنهاد شد، برای مرطوب کردن جو همه کره زمین، کوه‌هایی یخی به مناطق خط استوا حمل و کشیده شوند. با اینحال بلندپروازانه‌ترین ایده تاریخ برای استفاده از یخ‌های قطبی را وینستون چرچیل، نخست‌وزیر فقید بریتانیا مطرح کرد. او در پروژه‌ای که نام "حبکوک" (Habakkuk) به خود گرفت، پیشنهاد کرد، به جای استفاده از آهن و دیگر فلزات، یک ناوهواپیمابر یخی ساخته شود تا بتوان آن را به قطب شمال اعزام کرد. با اینحال جنگ جهانی دوم و موانع فنی دیگر مانع تحقق رویای چرچیل شد.

سعودی‌های نیز در دهه هفتاد میلادی، با پیشنهاد مشابهی از همین مهندس فرانسوی مواجه شدند. او پیشنهاد کرد، یک کوه یخی از نروژ یا قطب شمال را به سواحل پادشاهی سعودی بکشاند تا در آنجا ذوب شود و آب شیرین آن مورد استفاده قرار گیرد.

اگر چه امارات اولین کوه یخی خلیج عربی را از آن خود کرد، لیکن پیش‌بینی می‌شود در دهه‌های آینده، کوه‎های یخی بیشتری به مقصد دیگر کشورهای خلیج وارد منطقه شوند.