.
.
.

هشدار روسیه: مناطق چهارگانه سوریه به روی هواپیماهای آمریکایی بسته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رسانه‌های روسیه روز جمعه 5 می 2017 از الکساندر لاورنتییف، فرستاده ویژه روسیه به مذاکرات صلح سوریه در آستانه، پایتخت قزاقستان نقل کردند که مناطق چهارگانه سوریه به روی هواپیماهای آمریکایی بسته است. این مناطق شامل ادلب، بخش‌هایی از حلب، لاذقیه و حمص هستند.

جنگنده‌های آمریکایی و هواپیماهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا اجازه پرواز در این چهار منطقه که در سوریه برپا شده و درگیری‌های کمتری در آنها روی می‌دهد، را ندارند.

رئیس هیات روسی حاضر در آستانه اعلام کرد که به هواپیماهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا هشدار می‌دهد، از زمان امضای سند برپایی مناطقی که با هدف توقف درگیری‌ها ایجاد می‌شود، از فعالیت در این مناطق پرهیز کنند.

لاورنتییف توضیح داد این ممنوعیت در سند ایجاد این مناطق ذکر نشده است، لیکن مناطق یاد شده از اینک به روی هواپیماهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا بسته است.

او در ادامه توضیح داد: «سه کشور روسیه، ترکیه و ایران به عنوان ضمانت‌کنندگان این توافق، با دقت عملیات ائتلاف تحت رهبری آمریکا را زیر نظر گرفته و بر روند اجرای ممنوعیت مذکور نظارت خواهند کرد.»

رئیس هیات روسی حاضر در آستانه در ادامه گفت: «سند توافق به جنگنده‌ها، از جمله جنگنده‌ ائتلاف بین‌المللی اجازه فعالیت در آسمان مناطق چهارگانه را نخواهد داد، چه این فعالیت‌ها با اعلام قبلی و چه بی اعلام قبلی باشند. این موضوع پایان یافته است.»

الکساندر لاورنتییف افزود: «واضح است که تنها نقاطی که جنگنده‌های ائتلاف بین‌المللی اجازه بمباران آنها را دارند، مواضع داعش در الرقه و تعدادی شهرک در نزدیکی فرات، دیر الزور و اراضی عراق هستند.

لاورنتییف درباره ساز و کار نظارت بر این ممنوعیت نیز توضیح داد، هنوز توافقی در این‌باره صورت نگرفته و موضوع در حال بررسی است. هنوز کشورهایی که ناظرانی به مناطق توقف درگیری اعزام می‌کنند، مشخص نشده است، با اینحال او از احتمال مشارکت اردن در نظارت بر آتش‌بس در مناطق جنوبی خبر داد.

لازم به ذکر است که سه کشور حامی گفتگوهای آستانه که در 3 و 4 می در آستانه، پایتخت قزاقستان برگزار شد، سند توافقی را امضا کردند که از آن با نام سند توقف درگیری‌ها یاد شده و هدف از آن برپایی مناطقی است که هر گونه درگیری در آنها ممنوع شده است. این مناطق چهارگانه این مناطق شامل ادلب، بخش‌هایی از حلب، لاذقیه و حمص است.

هیات مذاکره‌کننده مخالفان رژیم بشار اسد، روز پنج‌شنبه 4 می 2017 مخالف خود را با این سند اعلام کرده و اعلام کردند سپردن هر نقشی در این زمینه به ایران را نمی‌پذیرند.