.
.
.

«سورتسی» کوچک‌ترین و جوان‌ترین جزیره جهان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جزیره کوچک سورتسی، در سواحل ایسلند علاوه برا اینکه کوچکترین جزیره جهان است، جوان‌ترین جزیره جهان نیز است. این جزیره تنها 53 و شش ماه سن دارد.

سرتسی یک جزیره آتشفشانی در نزدیکی سواحل جنوبی ایسلند است که تنها 1.4 کیلومتر مربع مساحت دارد و در فاصله 32 کیلومتری ساحل جنوبی ایسلند واقع شده است. این جزیره در نتیجه یک انفجار آتشفشانی در 14 نوامبر 1963 به وجود آمد.

این جزیره پس از یک سلسله انفجارهای آتشفشانی در عمق 130 متری دریا رخ داد، به وجود آمد. روی هم انباشته شدن، گدازه‌های آتشفشانی باعث برآمدن جزیره سورتسی شد. اگر چه مساحت این جزیره در سال 2002 معادل 1.4 کیلومتر اعلام شد، لیکن در بدو تولد، سورتسی اندکی بزرگتر بود. امواج دریا، باد، طوفان، تغییرات آب و هوایی و دیگر عوامل جوی و طبیعی به مرور باعث کاهش مساحت سورتسی و رسیدن آن به مقدار فعلی شد.

در سال‌های آغازین حیات سورتسی، این جزیره خالی از هر گونه حیات طبیعی و جانوری بود، لیکن با گذشت بیش از پنج دهه از عمر سورتسی، پوشش گیاهی، بخش‌هایی از سورتسی را پوشانده و پرندگان مختلفی در سورتسی سکنی گزیده‌اند. در سال 2001 جزیره سورتسی کاندیدای ورود به میراث جهانی یونسکو شد. در سال 2007 دولت ایلند رسما این درخواست را ارائه کرد و در سال 2008 جزیره سورتسی با شماره ثبت 1267 به فهرست میراث جهانی یونسکو افزوده شد.