.
.
.

گفتگوی آمریکا-چین برای واکنش شدید سازمان ملل به موشک‌های کره شمالی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

برخی منابع دیپلماتیک در در سازمان ملل متحد گفتند آمریکا سرگرم مذاکره با چین برای واکنش شدید شورای امنیت نسبت به پرتاب‌ مکرر موشک‌های بالستیک از سوی کره شمالی است.

هنوز مشخص نیست که پکن تا چه اندازه آماده پذیرش تحریم‌های جدید علیه کره شمالی است. شورای امنیت تا کنون تحریم‌هایی را علیه کره شمالی به خاطر انجام 5 آزمایش هسته‌ای و پرتاب 2 موشک بالستیک وضع کرده است. اولین تحریم‌ها علیه پیانگ یانگ در سال 2005 وضع شد.

به گزارش روز سه‌شنبه 2 مه خبرگزاری رویترز، کره شمالی سال گذشته برنامه موشکی خود را گسترش داده و دست به آزمایش چندین موشک از انواع مختلف زده است. آخرین آنها در روز جمعه گذشته ناموفق بود و پس از اجلاس شورای امنیت در باره این کشور پرتاب شد.

سخنگوی هیات نمایندگی آمریکا در سازمان ملل روز سه‌شنبه گفت: «اقدام فزاینده کره شمالی ما را مجبور به اتخاذ مجازات‌های شدیدتری می‌کند. همانگونه که رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا روز جمعه گفت ادامه وضع قبلی ممکن نیست. ما مشغول بررسی گزینه‌های واکنش خود با دیگر اعضای شورای امنیت هستیم».

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بارها از چین خواسته است تا متحد و همسایه خود، کره شمالی، را مهار کند، و هشدار داده است در صورت تداوم برنامه اتمی و موشکی این کشور همه گزینه‌ها را بررسی خواهد کرد.

اما چین می‌گوید تهدید نظامی به این شرایط کمک نمی‌کند و آمریکا را متهم کرده که به تنش در شبه جزیره کره دامن می‌زند.

تنظیم آخرین دور تحریم‌های شورای امنیت علیه کره شمالی ۳ ماه طول کشید و در ماه سپتامبر گذشته تصویب شد و هدف از آن کاهش درآمد صادراتی این کشور به میزان ۲۵ درصد بود.