.
.
.

پوتین به ترامپ: جنگ سوریه بیش از حد طول کشیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه روز سه‌شنبه 2 مه در یک گفتگوی تلفنی با دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، گفت که جنگ سوریه بیش از حد به درازا کشیده شده و پذیرفت که وزرای خارجه دو کشور باید به گفتگوهای فشرده خود برای یافتن راه‌حلی برای جنگ سوریه ادامه دهند.

کاخ ریاست‌جمهوری روسیه (کرملین) در بیانیه‌ای که پس از آن منتشر شد اعلام کرد «این گفتگوی تلفنی بر امکان هماهنگی تلاش‌های آمریکا و روسیه در جنگ علیه تروریسم تمرکز داشت».

کاخ سفید آمریکا هم تاکید کرد که دو رهبر توافق کردند «تمام طرف‌ها باید هر آن‌چه در توان دارند برای پایان دادن به خشونت در سوریه به کار گیرند. همچنین درباره ایجاد مناطق امن گفتگو شد».

کاخ سفید همچنین اعلام کرد آمریکا یک نماینده به کنفرانس آتش‌بس سوریه در آستانه که در روزهای 2 و 4 ماه مه برگزار می‌شود خواهد فرستاد.

گفتگوی تلفنی روز سه‌شنبه دو رییس جمهوری اولین بعد از حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی الشعیرات در استان حمص سوریه است که باعث تیره شدن روابط دو کشور شد.

این حمله موشکی در واکنش به حمله شیمیایی به شهرک خان شیخون در استان ادلب صورت گرفت که دستکم 100 تن را کشت و 400 تن دیگر را مصدوم کرد. آمریکا و غرب، نظام اسد را عامل این حمله می‌دانند.

بیانیه کاخ سفید گفت‌وگوی تلفنی میان ترامپ و پوتین را «خوب» توصیف کرد و افزود که طی آن «ایجاد مناطق امن، صلح پایدار و فرایند انسانی مورد بحث قرار گرفت». کرملین نیز این گفتگو را واقع‌گرایانه و سازنده توصیف کرد.

ترامپ و پوتین در باره تلاش‌ های مشترک برای مبارزه با داعش در تمام خاورمیانه و اوضاع به شدت خطرناک کره شمالی نیز گفتگو کردند.

به گفته رییس جمهوری روسیه، ترامپ و پوتین موافقت کردند تا در ماه ژوییه با یکدیگر دیدار کنند.