.
.
.

کره شمالی فشار جهانی را نادیده گرفت و دست به آزمایش موشک بالستیک زد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ارتش کره جنوبی اعلام کرد کره شمالی روز شنبه 29 آوریل، با نادیده گرفتن فشار شدید آمریکا، اقدام به پرتاب ناموفق یک موشک بالستیک از منطقه‌ای در شمال پایتخت این کشور کرد.

این آزمایش در حالی انجام شد که رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، به شورای امنیت سازمان ملل متحد هشدار داده بود که عدم جلوگیری از برنامه اتمی و موشکی کره شمالی می‌تواند «نتایج فاجعه‌باری» به همراه داشته باشد.

مقامات آمریکایی و کره جنوبی گفتند این آزمایش ناموفق بود و چهارمین آزمایش ناموفق موشکی این کشور از ماه مارس گذشته به شمار می‌آید.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شماری مقامات آمریکایی که نخواستند نامشان فاش شود گفتند این موشک احتمالا از نوع میان‌برد KN-17 بوده که ظاهرا چند دقیقه بعد از پرتاب منفجر شده است.

در پی نگرانی‌ها از احتمال برگزاری آزمایش هسته‌ای و یا موشک بالستیک از سوی کره شمالی به مناسبت سالگرد تولد بنیانگذار این کشور در 15 آوریل، تنش در شبه جزیره کره بالا گرفته است.

کیم دونگ-یوب، متخصص در دانشگاه سئول به رویترز گفت زمان اجرای این آزمایش اتمی از سوی کره شمالی حساب شده بوده و زمانی بود که پیونگ یانگ به شدت زیرنظر قدرتهای جهانی قرار دارد.

کیم گفت: «زمان اجرای این آزمایش موشکی مصادف با پایان رزمایش مشترک کره جنوبی و آمریکا و اظهارات مقام‌های آمریکایی در مورد مطرح بودن گزینه نظامی و اجلاس شورای امنیت در مورد کره شمالی است».

آمریکا در نمایش قدرت اقدام به اعزام ناوهواپیمابر کارل وینسون و زیردریایی اتمی میشیگان به آب‌های کره جنوبی کرده است.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه به رویترز گفت به خاطر برنامه اتمی و موشکی کره شمالی «مناقشه‌ای بزرگ» با این کشور در جریان است.