.
.
.

ترامپ: تنش با کره شمالی شدید است، اما به دنبال راه‌حل دیپلماتیک هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه گفت ممکن است اختلاف برسر برنامه اتمی و موشکی‌ کره شمالی به درگیری شدید بیانجامد، اما آمریکا راه‌حل دیپلماتیک اختلاف‌ را ترجیح می‌دهد.

ترامپ در گفتگو با خبرگزاری رویترز در مورد ۱۰۰ روز اول ریاست جمهوری خود گفت: «این احتمال کاملا وجود دارد که کار با کره شمالی به درگیری شدید بکشد».

با این همه ترامپ گفت می‌خواهد این بحران را، که باعث نگرانی چندین رییس جمهوری آمریکا شده، از راه صلح‌آمیز حل کند. او گفت دولت آمریکا تحریم‌های اقتصادی جدیدی را آماده کرده، در حالیکه گزینه نظامی را هم در نظر دارد.

او افزود: «ما دوست داریم کارها را از راه دیپلماتیک به پیش ببریم، اما این خیلی مشکل است».

ترامپ همچنین گفت از کره جنوبی می‌خواهد تا پول سیستم دفاع ضدموشکی تاد را که یک میلیارد دلار است بپردازد. او همچنین گفت که قرارداد تجارت آزاد با کره جنوبی را یا بازنگری می‌کند و یا آن را لغو خواهد کرد زیرا باعث کسری شدید تراز پرداخت‌ها با سئول شده است.

رییس جمهوری آمریکا قرار است ماه آینده و پس از سفر به اروپا از اسراییل و پادشاهی سعودی هم دیدن کند. ترامپ گفت می‌خواهد شاهد صلح بین فلسطینیان و اسراییل باشد.

او همچنین افزود که کره شمالی بزرگترین چالش جهانی اوست، و از خی جین‌پینگ، رییس جمهوری چین و تلاش آن کشور برای مهار پیونگ‌یانگ ستایش کرد. دو رهبر ماه جاری در فلوریدا باهم ملاقات کردند.

ترامپ گفت: «بنظر من او تلاش زیادی می‌کند، و نمی‌خواهد شاهد بی‌نظمی و مرگ باشد. او چنین چیزی را نمی‌خواهد. او مرد خوبی است. مرد خیلی خوبی است. من او را خوب می‌شناسم. او عاشق چین و مردم چین است. من می‌دانم که او مایل است کاری انجام دهد، و احتمالا نمی‌تواند».

ترامپ روز چهارشنبه گفت که کره شمالی تهدیدی برای امنیت ملی آمریکاست و در راس اولویت‌های سیاست خارجی او قرار دارد. دولت آمریکا اعلام کرده که مشغول بررسی اعمال فشارهای اقتصادی و دیپلماتیک بر کره شمالی است در حالیکه از چین می‌خواهد همسایه و متحد لجباز خود را مهار کند.

مقامات آمریکایی می‌گویند که گزینه نظامی در مورد کره شمالی مطرح است، اما آنها بر این موضوع تاکیدی ندارد، اگرچه که دولت یک ناو هواپیمابر و یک زیردریایی اتمی را به منطقه فرستاده است.

اقدام مستقیم نظامی آمریکا منجر به عملیات تلافی‌جویانه کره شمالی می شود که تلفات زیادی در کره جنوبی و ژاپن و در میان نیروهای آمریکایی مستقر در این دو کشور به همراه خواهد داشت.

ترامپ در پاسخ به این پرسش که آیا رهبر کره شمالی، کیم جونگ اون، فردی عاقل است گفت که او فرض را بر این پایه گذاشته، ولی باید توجه داشت که رهبر کره شمالی در سن جوانی به رهبری این کشور رسیده است.

ترامپ افزود: «او ۲۷ سال دارد. وقتی پدرش مرد او به قدرت رسید. رسیدن به آنچه که او می‌خواهد، به ویژه در این سن و سال آسان نیست».