.
.
.

ارتش ترکیه: حدود 70 جنگجوی کُرد را در عراق و سوریه کشتیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ارتش ترکیه اعلام کرد که سه‌شنبه 25 آوریل، حدود 70 جنگجوی کُرد را در منطقه سنجار عراق و در شمال سوریه، کشت؛ اقدامی که نشان از تشدید حملات ترکیه علیه حزب کارگران کُردستان (پ.ک.ک) دارد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، ارتش ترکیه بیانیه‌ای رسمی در این باره صادر کرد. در این باینیه آمده است: «دو منطقه بمباران شده، به دو مرکز تروریستی تبدیل شده‌اند». این بیانیه تاکید کرده که هدف از این حملات، منع حزب کارگران کُردستان از ارسال اسلحه و مواد منفجره برای انجام حملات به داخل ترکیه است.

در بیانیه ارتش ترکیه آمده است: «مواضع تروریست‎‌ها را با هدف انهدام مراکز تروریستی که امنیت، یکپارچکی و سلامت کشور و ملتمان را تهدید می‌کند بمباران کردیم. این حق ما برپایه قانون بین‌المللی است».

حملات هوایی ترکیه در سوریه، واحدهای حمایت از خلق (کُرد) را هدف قرار داد که یکی از گروه‌های اصلی عضو ائتلاف سوریه دمکراتیک است. این ائتلاف در جنگ علیه گروه داعش، از حمایت ایالات متحده آمریکا برخوردار است.

این حمله نشانگر برخی چالش‌های پیش روی آمریکا برای ریشه کن کردن داعش در سوریه است به ویژه این که تنش میان واشینگتن و آنکارا را به خاطر جنگجویان کُرد، افزایش می‌دهد.

در بیانیه ارتش ترکیه مشخص نشده که چه تعداد از جنگجویان کُرد در سوریه کشته شده‌اند. در ساعت‌های اولیه پس از حمله هوایی، دیده‌بان حقوق بشر سوریه از کشته شدن دستکم 18 جنگجوی کُرد خبر داد.

واحدهای حمایت از خلاق هم در بیانیه‌ای اعلام کرد که پایگاه اصلی‌اش در کوه کراچوک در نزدیکی مرز سوریه بمباران شد که این پایگاه، شامل یک مرکز رسانه‌ای و یک ایستگاه رادیویی محلی هم می‌شد.

اما منطقه دیگر، کوه‌های سنجار در شمال عراق بود که بمباران شد. حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) در جریان جنگ علیه داعش، برای خود پایگاه‌هایی در این منطقه ایجاد کرد.

سنجار که ساکنانش از ایزدی‌ها هستند، در سال 2014 به تصرف داعش در آمد. در آن زمان هزاران تن از ساکنان منطقه کشته شدند و بسیاری از دختران و زنان مورد تجاوز جنسی قرار گرفتند.

حمله هوایی ترکیه به این منطقه به اشتباه یکی از پایگاه‌های حزب دمکرات کردستان را هم هدف قرار داد و طی آن دستکم 5 تن از نیروهای پیشمرگه اقلیم را کشت.

وزارت پیشمرگه اقلیم کردستان با صدور بیانیه‌ای، ضمن انتقاد از حمله هوایی، آن را «غیر قابل قبول» دانست اما در عین حال خواستار خروج شبه‌نظامیان پ.ک.ک از سنجار شد.

ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا، حزب کارگران کردستان را گروهی تروریستی می‌دانند.