.
.
.

نخست‌وزیر بریتانیا خواستار برگزاری انتخابات سراسری زودهنگام شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ترزا می نخست‌وزیر بریتانیا سه‌شنبه 18 آوریل برای برگزاری انتخابات سراسری پارلمانی زودهنگام در روز هشتم ژوئن فراخوان داد و آن را تنها را تضمین ثبات سیاسی کشورش طی سال‌های آینده دانست.

این در حالی است که بریتانیا مذاکرات خروج از اتحادیه اروپا را آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پس از سخنان غیر منتظره می، نرخ پوند انگلیس در برابر دلار، افزایش یافت که نشان دهنده خاطرجمعی سرمایه‌گذاران پس از شایعه‌های حاکی از استفعای نخست‌وزیر بریتانیا است.

می در سخنان خود گفت: «هم اکنون ریاست جلسه شورای وزیران را بر عهده داشتم و بر ضرورت فراخوان برای برگزاری انتخابات در روز هشتم ژوئن توافق کردیم».

او ادامه داد: «پس از مدتی تردید، به این نتیجه رسیدم که کشور نیازمند انتخابات است. اکنون با باوری محکم می‌گویم روی کار آمدن رهبری با ثبات و قدرتمند چیزی است که کشور در جریان روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و پس از آن نیاز دارد».

نخست‌وزیر بریتانیا همچنین گفت: «هر رای به محافظه کاران، وضعیت را برای سیاستمداران مخالف که می‌خواهند جلوی انجام ماموریتم را بگیرند، دشوارتر خواهد کرد».

او خاطرنشان کرد که روز چهارشنبه، لایحه‌ای به منظور زمینه سازی برای انتخابات زودهنگام، تقدیم پارلمان خواهد کرد.

برپایه قانون کنونی، قرار است انتخابات پارلمانی آینده، سال 2020 برگزار شود.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد حزب محافظه کار به ریاست ترزا می که شاهد شکاف بر سر عضویت در اتحادیه اروپا پیش از همه‌پرسی سال گذشته بود، بر حزب کارگران اپوزیسیون، پیشی دارد.

در همه پرسی سال گذشته، حدود 51 درصد از رای دهندگان بریتانیایی، به خروج از اتحادیه اروپا رای دادند.

ترزا می برای برگزاری انتخابات زودهنگام، به موافقت دو سوم پارلمان نیاز دارد. حزب کارگران آمادگی خود را برای رقابت در انتخابات زودهنگام اعلام کرده است.