.
.
.

رهبران اروپا: «دودستگی» در رای‌گیری ترکیه نمایان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فرانسه و آلمان روز دوشنبه اعلام کردند نزدیکی آراء در همه‌پرسی ترکیه برای افزایش قدرت رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری این کشور نشان از دودستگی در جامعه ترکیه دارد.

به گزارش رویترز، آنگلا مرکل، نخست وزیر و سیگمور گابریل، وزیر خارجه آلمان گفتند اردوغان با اعلام پیروزی در این همه‌پرسی با تفاوت آراء ناچیز، مسئولیت زیادی را قبول کرده و قرار است بزرگترین تغییر سیاسی تاریخ نوین این کشور را انجام دهد.

اتریش هم با توجه به نتیجه آراء این همه‌پرسی خواستار توقف مذاکرات پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا شد.

مرکل و گابریل در بیانیه‌ای که به این مناسبت منتشر کردند گفتند: «دولت آلمان به حق مردم ترکیه برای تصمیم‌گیری در باره قانون اساسی این کشور احترام می‌گذارد». بیش از ۳ میلیون شهروند ترک‌تبار در آلمان زندگی می‌کنند.

در این بیانیه آمده است: «نتایج نزدیک به هم این همه‌پرسی نشان از دودستگی عمیق در جامعه ترکیه دارد و بار مسئولیت رهبری این کشور و به ویژه شخص اردوغان را زیاد ‌می‌کند». آمریکا هم خواستار آن شد تا به حقوق تمامی مردم ترکیه احترام گذاشت شود.

فرانسوا هولاند، رییس جمهوری فرانسه گفت: «این فقط به ترک‌ها مربوط می‌شود که چگونه نهادهای سیاسی خود را سازمان دهند، اما نتایج منتشر شده نشان می‌دهد که جامعه ترکیه در باره این اصلاحات عمیق دچار دودستگی شده است».