.
.
.

ترامپ ورود خارجیان را محدود و اشتغال آمریکاییان را افزایش می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه به سازمان‌های دولتی دستور می‌دهد تا برنامه صدور روادید موقت برای کارکنان خارجی شغل‌های با مهارت بالا را تغییر دهند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دو مقام بلند‌پایه دولت ترامپ به خبرنگاران گفتند کاخ سفید دستور دیگری در مورد «جنس آمریکایی بخرید و آمریکاییان را استخدام کنید» صادر خواهد کرد.

این دستورهای جدید ترامپ در راستای سیاست «آمریکا اول» اوست که در رقابت‌های انتخاباتی برای اصلاح مقررات مهاجرت به آمریکا مطرح شد.

این مقام کاخ سفید گفت دستور روز سه‌شنبه ترامپ با هدف اعمال دقیق مقررات ورود کارگران خارجی و با هدف بالا بردن دستمزدها و ضریب اشتغال کارگران آمریکایی تنظیم شده است.

در این دستورها از وزارتخانه‌های کار، دادگستری، امنیت ملی و خارجه خواسته شده تا راه «سوءاستفاده و تقلب» در نظام مهاجرتی آمریکا بسته شود و به این ترتیب از کارگران آمریکایی حمایت به عمل آید.

این دستورها قرار است بر روادید H-1B که برای کارگران خارجی با مهارت‌های بالا در رشته‌های علوم، مهندسی و برنامه‌نویسی کامپیوتر صادر می‌شود تاثیر بگذارد.

شرکت‌های آمریکایی می‌گویند آنها از این ویزا استفاده می‌کنند تا مهارت‌های بالا را جذب کنند. در سال ۲۰۱۶ بر اساس آمار وزارت کار آمریکا ۱۵ درصد کارکنان شرکت فیسبوک از این روادید استفاده کردند.

منتقدان می‌گویند بر اساس قوانین جاری شرکت‌های کاریابی خارجی بیشترین سود را از این روادید می‌برند و کارگران نیمه ماهر را روانه بازار آمریکا می‌کنند تا جای کارگران آمریکایی را بگیرند.