.
.
.

اما مورانو کهنسال‌ترین انسان جهان درگذشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اما مورانو، بانوی کهنسال ایتالیایی که از او به عنوان پیرترین انسان جهان یاد می‌شد، شنبه 15 آوریل، در سن 117 سالگی، در منزلش در شمال ایتالیا درگذشت.

به گزارش گاردین، اما مورانو که زندگی در سه قرن 19، 20، و 21 را تجربه کرده است، در سن 117 سالگی و در خانه شخصی‌اش در شهر فربانیا ایتالیا درگذشت. او 117 سال پیش، یعنی در سال 1899 به دنیا آمده بود.

اما مورانو در 29 نوامبر 1899 در منطقه سیویاسکو در پیدمونت در شمال ایتالیا به دنیا آمد. خانواده پرجمعیت او متشکل از پدر و مادر و 8 خواهر و برادر بود. اما مورانو در همان سالی به دنیا آمد که گولیلمو مارکونی، مهندس برق ایتالیایی و برنده جایزه نوبل توانست برای اولین بار امواج رادیویی را کشف و ارسال کند. برادران رایت، چهار سال پس از تولد اما مورانو توانستند اولین هواپیمای جهان را به پرواز درآورند. او در طول زندگی دو جنگ جهانی را دید و شاهد حکومت بیش از 90 دولت ایتالیایی بود. او یکی از پنج‌نفری است که به عنوان کهنسال‌ترین افراد جهان ثبت شده‌اند.

کارلو باوا، پزشک خانم مورانو، بعد از ظهر روز شنبه، 15 آوریل 2017 خبر درگذشت او را اعلام کرد. به گفته دکتر باوا اما مورانو در خانه‌اش در کنار دریاچه ماجیوره در سلامت کامل، درگذشته است. این پزشک یک روز پیش از مرگ خانم مورانو او را معاینه کرده بوده است. اما مورانو دستان پزشکش را فشرده و از او تشکر کرده بود.

دکتر کارلو باوا که از 27 سال پیش طبابت و مراقبت از اما مورانو را بر عهده داشت، می‌گوید: «پس از آنکه تنها فرزند اما مورانو در سن چهار ماهگی درگذشت، پزشکان به او گفتند از مشکل کم‌خونی رنج می‌برد و اگر روزی دو تخم مرغ و مقداری گوشت چرخ کرده بخورد، حالش اندکی بهتر می‌شود. در طول 27 سال گذشته هیچ‌گاه ندیدم او میوه و یا سبزیجات بخورد. هر روز صبح دو تخم مرخ خام و ظهر املت و شب مقداری گوشت مرغ می‌خورد».

او تا زمانی که در سن 75 سالگی بازنشسته شد، به عنوان آشپز در یک مدرسه کار می‌کرد. با گذشت زمان، همه هم‌نسلان اما مورانو فوت کرده و او تنها و تنهاتر شد. بعدها در اثر کهنسالی او دچار مشکلات شنوایی شد. روزی سانتونی، یکی از نزدیکان خانم مورانو، که وظیفه مراقبت از او را بر عهده داشت، می‌گوید: «اما مورانو خویشاوندان بسیار زیادی دارد. او همچنین تعداد قابل توجهی دوست در شهر دارد و همه در نگهداری و مراقبت از او کمک می‌کردند».

سال 2016 و پس از درگذشت سوزانا موشات جونز در نیویورک، اما مورانو عنوان کهنسال‌ترین انسان کره زمین را در اختیار گرفت. پس از درگذشت ماریا ریدایلی در سال 2013، اما مورانو به عنوان کهنسال‌ترین انسان اروپا شناخته شد. او تنها عضوی از خانواده‌اش نبود که به مدت طولانی زندگی کرد. مادر، عمه‌ها و برخی خواهرانش بیش از 90 سال عمر کردند. آنجیلا مورانو، یکی از خواهران اما مورانو نیز تا سن 102 سالگی زندگی کرد.